Futbol starszy o 300 lat - królewska gra

User Rating: / 1
KiepskiSuper 

Przez lata uważano, że piłkę nożną wymyśli w XIX wieku Anglicy. Tymczasem najnowsze odkrycie historyków wskazuje, że futbol jest nie tylko starszy o 300 lat, ale także, że wymyśli go Szkoci.
piłka Marii Stuart

Do tej pory uważano, że przed XIX wiekiem wszelkie przypadki rozgrywania meczów polegały na bieganiu kilkudziesięciu osób za jedną piłką na boiskach długich na 3 kilometry, co z obecnie znaną formuła piłki nożnej nie miało nic wspólnego. Odnalezione niedawno dokumenty wskazują, że brytyjscy monarchowie gościli mniej chaotyczną formę gry na swych dziedzińcach już pod koniec XV wieku.

Kustosz Muzeum Szkockiej Piłki Nożnej, Richard McBrearty odkrył rękopis z zapiskami króla Jakuba IV Stuarta, według których zapłacił on dwa szylingi za worek „piłek” 11 kwietnia 1497.

Mamy także zapiski, że miały miejsce małe mecze piłkarskie na terenach zamkowych, co wskazuje, że gra jest starsza, niż się wydawało.

- powiedział kustosz McBreathy, który natknął się również na kilka dzienników w Bibliotece Narodowej Szkocji opisujące rozegrane dla rodziny królewskiej mecze, w których na mniejszych boiskach grały dwie drużyny po dziesięciu zawodników każda, zaś gracze mogli korzystać jedynie ze swoich stóp i byli wyróżniania za swe umiejętne zagrania piłki – świńskiego pęcherza moczowego.

Historycy zakładali, że cywilizowane mecze piłki nożnej rozgrywane wg przepisów podobnych do współczesnych nie miały miejsca wcześniej, ponieważ nie było na to dokumentów. Wiedzieliśmy o potajemnych meczach piłkarskich, które były nielegalne, a za udział w nich można było być aresztowanym pod poważnymi zarzutami. Teraz jednak mamy dowody na rozgrywanie małych meczów na terenach zamkowych, co przesuwa początek futbolu o wiele lat wcześniej.

Na dowody królewskiego zaangażowania w piłkę nożną kustosz McBreathy natrafił w pamiętniku szkockiego szlachcica sir Francisa Knollisa, który trzymał w areszcie domowym Marię I Stuart po przymusowej abdykacji. W dokumencie znajduje się wzmianka o meczu rozegranym dla szkockiej monarchini w 1568 roku przez zawodników uderzających piłkę jedynie stopami. W grze rozegranej na zamku Carlisle udział wzięło 20 osób, a mecz trwał 2 godziny, czyli tyle samo, ile pierwszy oficjalny mecz w Szkocji między Queens's Park i Thistle FC w 1868 roku. Boisko miało 50 metrów długości (połowę tego co współcześnie) z drzewami na obu końcach służącymi jako słupki.

Kustosz McBreathy znalazł też dowody nie grę na odpowiedniej wielkości boisku z ograniczoną liczbą graczy w szkockich zamkach w Angus i Stirling. Z innych odnalezionych zapisków wynikało, że faul podczas jednego z meczów na początku lat 80-tych XVI wieku zakończył się wyzwaniem na pojedynek.
pierwszy mecz Anglia - Szkocja

Pierwszy klub piłkarski powstał dopiero w 1824 roku na Uniwersytecie w Edynburgu, ale za początek piłki nożnej uważa się rok 1848, kiedy profesorowie Uniwersytetu w Cambridge spisali przepisy gry w futbol dla uczelnianego klubu.

Jest oczywiste, że istnieją różnice między obecnym futbolem, a tym rozgrywanym na dworach królewskich. Mamy jednak dostatecznie dużo dowodów, że współczesna piłka ma swoje początki znacznie wcześniej. To pokazuje, że ta gra nie pojawiła się tak po prostu, znikąd.

- powiedział kustosz McBreathy.

Podczas wykopalisk wewnątrz zamku Stirling w połowie 1970 pracownicy natrafili na okrągły przedmiot ukryty za grubymi, dębowymi deskami ściany sypialni Marii Stuart. To, co znaleźli, to była skórzana piłka, uznana za najstarszą na świecie piłkę do futbolu.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki