Znaleziono dwa statki sir Francisa Drake'a

User Rating: / 1
KiepskiSuper 

Poszukiwacze skarbów natrafili nieopodal wybrzeży Panamy na dwa statki należące do floty sir Francisa Drake’a. Uważają, że jego trumna może leżeć w pobliżu, na dnie morza.
sir Francis Drake

Pogrzeb Drake’a na pełnym morzu w pełnej zbroi i ołowianej trumnie miał być gwarancją, że nikt, a zwłaszcza Hiszpanie, nie zdoła odnaleźć jego ciała. Być może jednak po ponad 400 latach uda się odkryć jego grób.

Zespół poszukiwaczy skarbów prowadzony przez amerykańskiego byłego właściciela drużyny koszykówki twierdzi, że odkrył na dnie morza u wybrzeży Panamy 195-tonową Elizabeth i 50-tonowy Delight, które zostały zatopione tuż po jego śmierci na czerwonkę w roku 1596, gdy miał 55 lat.

Pat Croce, były prezes Philadelphia 76ers, a obecnie „miłośnik piratów”, wyruszył na poszukiwanie statków po lekturze książki o karierze Drake'a, jako pirata grabiącego hiszpańskie statki zmierzające do Nowego Świata.

To było naprawdę cudowne. Czasami stawiasz sobie w życiu cele niemożliwe, której jednak udaje się zrealizować. Jesteśmy na 98 procent pewni prawdziwości znalezionych jednostek. Jest tu zwęglone drewno, ołów na pokładzie, angielskie ceramiki z tamtego okresu. Poza tym nikt świadomie nie popłynąłby w te rejony.

- powiedział Pat Croce.

Jego zdaniem z dokumentów z tamtego czasu, w tym z dziennika Thomasa Maynarda, członka załogi Drake’a, który pływał na Defiance, trumna powinna znajdować się nieco ponad trzy mile od wraków.

Drake zachorował kilka tygodni po tym, jak nie udało mu się zdobycie portu w Las Palmas. Zmarł, gdy statek stał na kotwicy u wybrzeży Portobelo. Jego dwa mocno zniszczone statki zostały zatopione, aby ich zawartość nie dostała się w ręce hiszpańskie.

To jest jak szukanie igły w stogu siana, ale podobnie było z poszukiwaniem statków, a znaleźliśmy je w ciągu tygodnia.

- stwierdza Pat Croce na temat rozpoczętych poszukiwań zwłok Drake’a.

Oba odnalezione okręty zgodnie z życzeniem rządu Panamy pozostaną w wodzie.

Mamy miejsce, które przyszli studenci podwodnej archeologii będą mogli wykorzystywać do nauki przez lata.

- stwierdza archeolog morski, James Sinclair, który nurkował m.in. przy wraku Titanica i hiszpańskiej Atochy.

Sir Francis Drake jest czczony za to, że udało mu się pokonać Wielką Armadę króla hiszpańskiego Filipa II w 1588 roku. Jeden z największych brytyjskich awanturników był dopiero drugim w historii marynarzem, który opłynął świat. Miało to miejsce w latach 1577-1580. W uznaniu zasług rok później otrzymał tytuł szlachecki. Popadł jednak w niełaskę i skończył jako pirat. Jego imieniem nazwano cieśninę łączącą Pacyfik z Atlantykiem między Ziemią Ognistą a Antarktydą.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki