Odnaleziono mongolski statek z XIII wieku

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Japoński Uniwersytet Ryukyus z prefektury Okinawa ogłosił, że nieopodal Nagasaki odnaleziona została znaczna część statku mongolskiego prawdopodobnie pochodzącego z XIII wieku i należącego do floty inwazyjnej z czasów dynastii Yuan. Jest to dopiero pierwszy znaleziony w stanie nienaruszonym wrak związany z próbami inwazji na Japonię mongolskiego władcy Kubilaj-chana.
Kubilaj-chan

Zespół archeologów na czele z Yoshifumim Ikedą znalał niemal kompletny szkielet kadłuba około metra pod dnem morza i około 25 metrów poniżej poziomu oceanu przy wyspie Takashima. Odkrycie jest tak monumentalne, ponieważ kadłub jest w nienaruszonym stanie w tym dwunastometrowa stępka z rzędami desek do niej przymocowanych. Zdaniem Ikedy statek jest w tak dobrym stanie, gdyż był pokryty piaskiem.

Zespół uważa, że wrak dostarczy istotnych informacji na temat mongolskich ataków w latach 1274-1281, o których do tej pory wiedzę zdobywano głównie na podstawie informacji zebranych z rysunków i dokumentów, a nie na podstawie realnych przedmiotów.

Ikeda powiedział, że wierzy, iż będą w stanie zrozumieć więcej o XIII-wiecznych zdolnościach stoczniowych, ale także na temat handlu we Azji Wschodniej.

Obie strony stępki zostały pomalowane na biało-szary kolor, a deski były przybite gwoździami. Oprócz kadłuba znaleziono również przegrody, broń, cegły (używane jako balast), kamienie pisarskie i ceramikę – wszystko datowane na okres dynastii Yuan.

Statek udało się zlokalizować za pomocą sprzętu do ultradźwięków. Ikeda zapowiada, że zespół poszerzy krąg poszukiwań, aby udało się znaleźć więcej elementów i odtworzyć cały statek. Władze miasta Matsuura mają natomiast nadzieję, że znalezisko ściągnie na wyspę turystów z całego świata.

Znaleziony statek jest jednym z około 4400 mongolskich okrętów, które zatonęły u wybrzeży Takashimy podczas nieudanych misji podboju Japonii.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki