Po ponad 300 latach złamano szyfr Copiale

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Dziwne zapiski w postaci symboli i liter łacińskich skrupulatnie pokrywających 105 pożółkłych stron ukrytych w czeluściach akademickiego archiwum – to nie początek kolejnej beletrystycznej powieści, ale opis jak najbardziej rzeczywistego manuskryptu.

strony z szyfrem Copiale

Po ponad trzystu latach po tym, jak został opracowany, liczący ponad 75 tysięcy znaków szyfr Copiale został złamany.

Tajemniczy kryptogram oprawiony w złotozielony papier odsłania rytuały i polityczne sympatie tajnego, niemieckiego stowarzyszenia z XVIII-wiecznych Niemiec. Rytuały wyszczególnione w dokumencie sugerują, że ta grupa społeczna była zafascynowana okulistyką, choć jak się wydaje jej członkowie nie byli okulistami.

Otwieramy drzwi ludziom badającym historię tajnych stowarzyszeń. Naukowcy uważają, że odegrały one swoją rolę w rewolucjach, ale nie udało się tego potwierdzić, ponieważ większość dostępnych dokumentów jest zaszyfrowana.

- powiedział Kevin Knight z USC Viterbi School of Engineering, członek międzynarodowego zespołu, który złamał szyfr.

Aby to zrobić, Knight i jego koleżanki Beáta Megyesi i Christiane Schaefer z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji wytropili oryginalny rękopis, który został znaleziony w Berlinie Wschodnim po zimnej wojnie, a teraz jest w rękach prywatnych. Przepisali tekst za pomocą programu komputerowego stworzonego przez Knighta mierzącego prawdopodobieństwo występowania pewnych symboli i wzorców.

Kiedy patrzysz na nowy szyfr, liczba możliwości jest praktycznie nieskończona. Kiedy jednak postawisz pewne hipotezy oparte na ludzkiej intuicji, brudną robotę możesz pozostawić komputerom.

- uważa Kevin Knight.

Zespół deszyfrantów nie znał języka zaszyfrowanego dokumentu. Ponieważ w rękopisie odnaleźli łacińskie i greckie znaki, wyizolowali je i spróbowali rozszyfrować. Dużo czasu zajęło im przekonanie się o klęsce tego pomysłu. Po wypróbowaniu 80 języków zespół zdali sobie sprawę, że łacińskie znaki to były pułapki mające na celu wprowadzenie czytelnika w błąd. Informacje zawierały  jedynie abstrakcyjne symbole.

Zespół zaczął sprawdzać hipotezę, że symbole o podobnych kształtach reprezentują te same litery lub grupy liter. Ostatecznie pierwsze zrozumiałe słowa pojawiły się w języku niemieckim: „ceremonia inicjacji” a potem „tajna sekcja”.

Po sukcesie związanym z szyfrem Copiale Knight zamierza zmierzyć się z szyfrem wysyłanym przez słynnego seryjnego zabójcę Zodiaka, który nigdy nie został złapany. Jednak jego praca wykorzystywana jest niemal codziennie.

Tłumaczenie pozostaje bardzo trudnym wyzwaniem dla sztucznej inteligencji.

- uważa Knight, którego oprogramowanie do tłumaczeń jest już wykorzystywane przez Apple’a i Intela.

Tekst szyfru Copiale dostępny tutaj (wersja niemiecka).

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki