IPN wznawia śledztwo w sprawie zbrodni w Auschwitz-Birkenau

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Prokurator Piotr Piątek poinformował w... czwartek, że IPN w Krakowie wznawia zakończone formalnie w latach 70-tych ubiegłego wieku śledztwo dotyczące działalności obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
Efraim Zuroff

Choć według wstępnych przewidywać IPN postpowanie zakończy się umorzeniem, mimo to zostanie podjęte.

Nie można wykluczyć, że ktoś z załogi obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau jeszcze żyje, a wówczas odpowie za zbrodnie przeciwko narodowi polskiemu.

- tłumaczy prokurator Piątek.

Śledztwo dotyczy naruszenia prawa międzynarodowego przez przedstawicieli władzy państwa niemieckiego. Naruszenie to polegało na pozbawieniu wolności obywateli polskich poprzez osadzenie ich w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau i poddawaniu ich nieludzkiemu traktowaniu oraz dokonywaniu zabójstw.

W ramach śledztwa IPN zamierza podjąć współpracę z międzynarodowymi i krajowymi instytucjami zajmującymi się ściganiem zbrodni nazistowskich oraz z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Pierwsze przesłuchania już zostały rozpoczęte.

Przedmiotem śledztwa ma być m.in. ustalenie zasad organizacji i funkcjonowania obozu, okoliczności pozbawiania życia, systemu pracy przymusowej, eksperymentów medycznych i paramedycznych oraz likwidacji obozu.

W latach 70-tych ubiegłego stulecia śledztwo w tej sprawie prowadziła już Okręgowa Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. Funkcjonowanie Żelaznej Kurtyny uniemożliwiło przeprowadzenie pełnego postępowania i postępowanie zawieszono.

Fakt wznowienia śledztwa bardzo pozytywnie odebrał Efraim Zuroff, dyrektor Centrum Szymona Wiesenthala, należący do najlepszych na świecie „łowców nazistów”. Jego zdaniem jednak bardzo niewiele polskich procesów przeciwko zbrodniom nazistowskim zostało zakończonych skazaniem.

Po II Wojnie Światowej w Polsce kilkudziesięciu członków załogi obozu zostało osądzonych, jednak ustawa o amnestii z 1956 roku obejmująca przestępstwa niemieckich organizacji przestępczych uniemożliwiła prowadzenie dalszych procesów.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki