Wpływ ocieplenia z późnej kredy na Atlantyk

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Najnowsze badania wykonane w Uniwersytecie Missouri wskazują, że temperatura Atlantyku podczas ocieplania się klimatu w później kredzie była spowodowana cyrkulacją w głębiach oceanu. Te zmiany w krążeniu sprzed 70 milionów lat mogą pomóc naukowcom zrozumieć konsekwencje współczesnego wzrostu emisji gazów cieplarnianych.
kontynenty w kredzie

Badamy stan oceanów z kilko ostatnich przedziałach ocieplania się klimatu, abyśmy mogli lepiej zrozumieć wzajemne oddziaływanie atmosfery, oceanów, biosfery i klimatu. Epoka późnej kredy to podręcznikowy przykład ocieplania się klimatu na ziemi, a my mamy dowody, że masy wody północnej rozszerzyły się na południe, a klimat się ochładzał. W tym samym czasie ciepłe, słone masy wody, które były obecne w całym przedziale ocieplenia klimatu, zniknęły z Atlantyku w strefie tropikalnej.

- powiedział profesor nauk geologicznych Kenneth MacLeod z College of Arts and Science.

Badania wykazały, że pod koniec późnej kredy woda zalewająca Grenlandię została zastąpiona wodą z południowego Atlantyku. Ta zmiana spowodowała ogrzani się północnego Atlantyku, podczas gdy reszta globu się ochładzała. Zmiana zaczęła pojawiać się około 5 milionów lat przed uderzeniem asteroidy, które zakończyło kredę.

Aby śledzić cyrkulację, naukowcy koncentrują się na neodymie, który jest pobierany przez zęby i ości ryb, gdy umierają i opadają na dno oceanu. MacLeod powiedział, że stosunek dwóch izotopów neodymu działa jak naturalny system śledzenia mas wody.

Mimo dużej ilości dwutlenku węgla spowodowanych ociepleniem późnej kredy, MacLeod wskazuje, że pod wpływem cyrkulacji oceanicznej to ciepło było rozprowadzane po całym świecie. Ponadto cyrkulacja oceanu zmieniała się znacząco, jak klimat się ogrzewał lub ochładzał.

Zrozumienie w jakim stopniu klimat wpływa krążenie wody i odwrotnie jest ważny aktualnie, ponieważ poziom dwutlenku węgla szybko zbliża się do poziomu widzianego poprzednio w czasach pradawnego ocieplenia. W ciągu kilku dziesięcioleci ludzie wywołują zmiany w składzie atmosfery, które są tak duże jak te, które miały miejsce przez miliony lat w geologicznych cyklach klimatycznych.

- powiedział profesor MacLeod.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki