Kambryjski drapieżnik o 66 odnóżach

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Naukowcy z Uniwersytetu Saskatchewan i Królewskiego Muzeum Ontario mają skamieniałe ślady wielonożnego drapieżnika, który rządził w morzach kambru około pół miliarda lat temu.
Tegopelte gigas

Zespół badawczy pracował z próbkami zebranych z Łupków z Burgess, słynnych z wyrafinowanych skamieniałości z czasów eksplozji kambryjskiej, kiedy życie przeszło dramatyczne zmiany w kwestii wyglądu wszystkich współczesnych grup organizmów i niektórych dziwacznych stworzeń. Położone w Parku Narodowym Yoho w Kolumbii Brytyjskiej Łupki z Burgess są skarbem międzynarodowym, zapewniając niepowtarzalną okazję, aby zajrzeć w odległą przeszłość.

Z Łupków z Burgess uzyskujemy nie tylko skamieniałości zwierząt, niezwykle rzadkie ze względu na to, że większość z nich ma miękkie ciała, ale także ich śladów podczas polowania na dnie morza.

Większość naukowców skupia się na szczątkach ciał z Łupków z Burgess. Jednak analizując ich ślady i nory, możemy znacząco zwiększyć nasze rozumienie tych dawnych ekosystemów.

- uważa współautor badania, Gabriela Mangano, ichtiolog z Uniwersytetu Saskatchewan.

Jean-Bernard Caron, kustosz Królewskiego Muzeum opowiada o znalezisku sprzed 3 lat:

Zauważyłem część śladów mających ponad trzy metry długości. To było jeszcze w 2000 roku. Wówczas musieliśmy je zostawić, gdyż nie mieliśmy wsparcia helikoptera, aby bezpiecznie zabrać je ze zbocza góry.

W 2008 roku wyprawa posiadająca odpowiednie wsparcie zabrała wspomniane ślady ostrożnie wydzielając je z okolicznych warstw skalnych. Drogą powietrzna zebrane próbki trafiły siedziby Muzeum, w celu identyfikacji.

W tym przypadku wielkość śladów i ilość odnóży niezbędnych do ich pozostawienia pozwalała na jednoznaczne przyporządkowanie. To Tegopelte gigas – zwierze przypominające gąsienicę o miękkiej powłoce i 33 parach odnóży. Było jednym z największych ówczesnych stawonogów mogącym osiągać do 30 cm długości.

Analizując zarówno skamieniałe szczątki Tegopelte i jego ślady naukowcy byli w stanie odtworzyć, jak to zwierzę mogło się poruszać. Stwór był w stanie szybko poruszać się na dnie morza dzięki temu, że odnóża dotykały podłoża bardzo krótko, co wspiera pogląd, że tan gatunek był dużym i aktywnym mięsożercą. Taki styl życia były ważny w kształtowaniu pierwszych wspólnot morskich i ewolucji w czasie eksplozji kambryjskiej.

Cały artykuł na ten temat opublikowano niedawno w Proceedings of the Royal Society B.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki