Wystawa na temat najstarszego malarstwa w Europie Środkowej

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Ostatnie wykopaliska prowadzone przez Uniwersytet w Tybindze w jaskini Hohle Fels w Jurze Szwabskiej dostarczyły nowych informacji na temat najwcześniejszych tradycji malarstwa w Europie Środkowej sprzed około 15 tysięcy lat. Okres ten jest określany jako kultura magdaleńska, a swą nazwę zawdzięcza francuskiej miejscowości La Madeleine.
Zamek Hohentübigen

Trzy z nowych obrazów przedstawia podwójne rzędy czerwonych kropek na wapiennej skale, a jeden może pochodzić ze ściany jaskini. Są to pierwsze przykłady malowanych kamieni odnalezione w Niemczech od 1998 roku, gdy pracujący w tej samej jaskini prof. Nicholas Conard odkrył pojedynczą pomalowaną skałę. Oprócz malowanych kamieni, natrafiono także na ochrę i hematyty wykorzystywane do wytwarzania pigmentu.

Chociaż obrazy jaskiniowe z epoki lodowcowej są dobrze udokumentowane w Europie Zachodniej, szczególnie we Francji i Hiszpanii, to jednak w Europie Środkowej są bardzo mało znane. Może to wynikać z surowego klimatu w regionie, który nieustannie prowadził do erozji i uszkodzeń ścian jaskiń. Obrazy z Hohle Fels to najstarszy znany przykład malarstwa w Europie Środkowej.

Pomalowane kamienne skały z Hohle Fels wykazują bardzo podobne motywy, a te rzędy czerwonych kropek na pewno miały jakieś znaczenie dla mieszkańców tego regionu. W przeciwieństwie do wielu inny przykładów malarstwa w paleolicie, te abstrakcyjne znaki pozostaną trudne do interpretacji.

Nowe znaleziska są centralnym punktem wystawy w Muzeum Zamku Hohentübigen w niemieckiej Tybindze. Wystawa potrwa od 10 listopada 2011 do 29 stycznia 2011 roku.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki