Sprzeciw Ormian wobec postawy Condoleezzy Rice

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Wielu etnicznych Ormian, którzy czytali niedawno opublikowane wspomnienia byłej Sekretarz Stanu USA Condoleezzy Rice, reagują nerwowo na opisy jej walk z lobby ormiańskiej diaspory rezydującej w Stanach Zjednoczonych.
Condoleezza Rice

Zarówno w 1991 roku jako doradca prezydenta USA George'a Busha oraz w 2007 roku jako Sekretarz Stanu w gabinecie ówczesnego prezydenta George’a W. Bush Rice pracowała nad obaleniem dążeń Kongresu do uznania czystek etnicznych dokonanych przez Turków na Ormianach podczas I Wojny Światowej za ludobójstwo.

Uznając brutalność i skalę rozlewu krwi Rice pisze, że uznanie tego przez USA jako aktu ludobójstwa, doprowadziłoby do negatywnej reakcji ze strony Turcji – strategicznego sojusznika USA. Rice twierdzi, że kierowała się racją stanu, a oceny najlepiej pozostawić historykom.

W imieniu diaspory amerykańskich Ormian Harut Sassounian, wydawca California Courier z Los Angeles (tygodnika tamtejszej diaspory ormiańskiej), wystosował list otwarty na Uniwersytet Stanforda, gdzie Rice pracuje jako profesor politologii i ekonomii politycznej, że:

osoby, które negują ludobójstwo nie powinny być mile widziane w jednej z najwybitniejszych amerykańskich wyższych uczelni.

Sassounian zarzucił Rice, że ta zachowała się, jak przeciętny urzędnik republiki bananowej ulegając rzekomym tureckim wpływom.

Co na to Condoleezza Rice? Jak prawdziwy dyplomata, nie odzywa się.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki