Odnaleziono dom narodzin cesarza Augusta

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Archeolodzy podczas wykopalisk na rzymskim Palatynie odkryli pozostałości dużego domu, który ich zdaniem mógł być miejscem narodzin pierwszego cesarza Rzymu, Augusta.
dom narodzin cesarza Augusta?

Odkrycie ogłoszone na koniec 10 lat prac miało miejsce w 2006 roku, gdy zespół prowadzony przez Clementinę Panellę, profesor na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie, odkrył część korytarza oraz inne fragmenty "bardzo starego, arystokratycznego domu "w pobliżu Łuku Tytusa w północno-wschodniej części Palatynu. Przez kolejne pięć lat dalszych wykopalisk i historycznych weryfikacji uzyskano dostatecznie dużo informacji, aby potwierdzić hipotezę, że dom należał do Gajusza Oktawiusza, ojcca Augusta.

Odkryliśmy ponad 10 pokoi, piękne mozaiki i ściany pełne fresków.

- opisuje Clementina Panella.

Według niej dwupiętrowy dom wyglądał jakby wspinał się na Palatyn, najbardziej arystokratyczne ze wszystkich wzgórz Rzymu. Z atrium rezydencji były wspaniałe widoki na Forum Romanum i Eskwilin.

Poza murami archeolodzy znaleźli również pozostałości świątyni.

Zidentyfikowaliśmy tym obszarze Curiae Veteres, najwcześniejsze sanktuarium rzymskich kurii.

Romulus, jeden z założycieli miasta, podzielił Rzym na 30 części zwanych kuriami. Te z kolei zostały podzielone na trzy grupy po dziesięć. Wymieniona przez rzymskiego historyka Tacyta (żył w latach 56 – 117) jako jedno z miejsc na palatyńskim pomerium Curiae Veteres była ważnym miejscem spotkań. W niektóre dni w roku przedstawiciele 30 kurii odprawiali obowiązkowy rytuał we jednym budynku potwierdzając swoje członkostwo.

Rzymski historyk i biograf Swetoniusz (ok. 69/75 – 130 roku) donosił, że August urodził się 23 września 63 roku p.n.e. "w części Palatynu zwanej Ad Capita Bubula (głowy wołu)." Wielu badaczy uważa, że ​​tak nazywano Curiae Veteres.

August mógł zmyślić narodziny w Curiae Veteres. Mógł bardzo chcieć urodzić się w miejscu tak silnym symbolicznie. Łączyłoby założyciela miasta Romulusa z Augustem, który je założył ponownie.

- przywołuje wątpliwości Panella.

Gajusza Oktawiusza został adoptowany przez stryjecznego dziadka Juliusza Cezara, gdy miał 18 lat. Po wojnach domowych, które nastąpiły po zabójstwie Cezara, został cesarzem w 29 roku p.n.e. przyjmując imię August. Zmarł w roku 14 n.e. Był architektem Pax Romana, czyli pokoju rzymskiego, czyli 200-letniego okresu dobrobytu i pokoju, jaki nastąpił po latach wojen.

August mieszkał w domu w pobliżu Curiae Veteres tylko przez trzy lata. Jego rodzina przeniosła się następnie do Carinae u podnóży Eskwilinu. Gdy miał lat 18 kupił dom w pobliżu Forum Romanum, a następnie w wieku 36 lat przeniósł się znów na Palatyn, gdzie kupił dom oratora Hortensiusa. Jego wybór po raz kolejny miał znaczenie symboliczne. Znajdował się tuż powyżej groty, w której Rzymianie czcili niegdyś założycieli miasta Remusa i Romulusa.

Dom, w którym się urodził został całkowicie zniszczony przez wielki pożar w roku 64.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki