Znaleziono gniazdo pełne dinozaurów

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Gniazdo dinozaura Protoceratops andrewsi sprzed 70 milionów lat zostało znalezione wraz z dowodami, że niegdyś w środku znajdowało się 15 młodych. Tak przynajmniej wynika z artykułu w najnowszym Journal of Paleontology.
gniazdo protoceratopsa

Odnalezienie tak dużej ilości młodocianych osobników w jednym gnieździe jest niezwykle rzadkie.

Nie przypominam sobie żadnego innego okazu dinozaura, żeby zachowało się 15 młodych w jednym gnieździe.

- powiedział główny autor publikacji, David Fastovsky.

Fastovsky, który jest przewodniczącym Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Rhode Island, wraz z kolegami analizował szczątki dinozaura wraz z gniazdem mierzącym około 70 centymetrów średnicy. Znaleziono je w formacji Djadochta w Mongolii, gdzie jak się uważa piasek szybko pogrzebał młode, gdy jeszcze były żywe.

Zdaniem naukowców wszystkie 15 osobników wykazuje cechy nieletnich. Są to krótkie pyski, nieproporcjonalnie duże oczy i brak cech osobników dorosłych jak rogi, czy kryza. 10 z 15 skamieniałości jest w stanie kompletnym.

Gniazdo i jego zawartość oznaczają, że młode Protoceratopsy pozostawały i dorastały w gniazdach co najmniej przez wczesne etapy rozwoju. Co więcej, wymagały opieki rodzicielskiej. Duża liczba potomstwa, sugeruje jednak, że śmiertelność młodych dinozaurów była wysoka, nie tylko ze względu na drapieżniki, ale również na potencjalnie stresujące środowisko.

Duże pazury mogły być sposobem na zapewnienie przetrwania zwierząt. Mongolia była w tym czasie miejscem, gdzie żyły różne, drapieżne dinozaury, z których cześć prawdopodobnie zjadała dzieci. Najbardziej oczywistym wydaje się być welociraptor, dla którego młode osobniki były nie lada łakociami.

- twierdzi David Fastovsky.

O tym, że rodzice starali się odpierać ataki na gniazda wygłodniałych drapieżników, zdaje się potwierdzać wcześniejsze tamtejsze znalezisko protoceratopsa i welociraptora, które wykopano zwarte w walce.

Ta historia na pewno nie należy do tych opowiadających o dinozaurach żyjących w bujnej dżungli w kredzie, jak to opisywano dwie dekady temu. Teraz wiemy, że dinozaury żyły na całym świecie i nie tylko w warstwie naziemnej.

- podsumował David Fastovsky.

Czytaj artykuł źrodłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki