Jak mozazaury przystosowały się do życia w wodzie

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Wymarłe zwierzęta dobrze ukrywają swoje tajemnice, ale wyjątkowo dobrze zachowane skamieniałości wodnych gadów ze śladami tkanek miękkich, dają naukowcom szansę przyjrzenia się zachowaniu tych pradawnych pływaków.
Ectenosaurus clidastoides

Według badań opublikowanych w numerze PLoS ONE z 16 listopada skamieniałość opisana przez zespół kierowany przez Johana Lindgrena ze szwedzkiego Uniwersytetu Lund jest z rodziny mozazaurów – grupy gadów, które żyły od 65 do 98 milionów lat temu.

Skamieniałość znaleziono w Zachodnim Kansas i była zanurzona pod płytkiej, morskiej wodzie w czasach, gdy istniały mezozaury. Poprzednie analizy poruszania się mozazaurów były ograniczone przez brak tkanek miękkich, co było kluczowe dla naukowców, aby w pełni zrozumieć stopień wodnej adaptacji, jakie to stworzenie osiągnęło. W świetle nowych badań uważa się, że mozazaur był w stanie zminimalizować swój opór tarcia w wodzie. Dodatkowe cechy sugerują, że przednią cześć ciała trzymał dość sztywno, zaś za ruch odpowiedzialna była tylna część tułowia i ogon.

Badanie to daje wyjątkowy wgląd w biologię wymarłej grupy morskich jaszczurek, która potrafiła dostosować się do środowiska wodnego w sposób podobny wcześniej do ichtiozaurów a później do wielorybów.

- uważa dr Lindgren.

Tak więc wyniki te mogą mieć wpływ na zrozumienie, w jaki sposób ta grupa ostatecznie przekształciła się z lądowych wędrowców do typowo pelagicznych w stosunkowo krótkim okresie geologicznego czasu.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki