Wiadomo, kto napisał Zwoje z Qumran?

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Zwoje znad Morza Martwego zostały prawdopodobnie spisane, przynajmniej częściowo, przez sektę zwaną esseńczykami, jak wywnioskowano po analizie odkrytych w jaskiniach w Qumran tkanin, w których przechowywano religijne teksty.
Jaskinie w Qumran

Uczeni są podzieleni w kwestii, kto jest autorem Zwojów i jak trafiły one do Qumran. Nowe odkrycie może pomóc wyjaśnić tę odwieczną tajemnicę.

Naukowcy wskazują, że wszystkie tkaniny zostały wykonane z płótna, a nie z wełny, która była preferowana w starożytnym Izraelu. Ponadto brak im dekoracji, niektóre rzeczywiście były śnieżnobiałe, choć tkaniny z tamtego okresu zwykle były w żywych barwach. Wszystko to wskazuje, że to esseńczycy (starożytna żydowska sekta), napisali przynajmniej kilka Zwojów.

Nie wszyscy zgadzają się z taką interpretacją. Archeolog, który kopał w Qumran, powiedział, że płótno może pochodzić od ludzi uciekających przed armią rzymską po upadku Jerozolimy w 70 roku, i że to oni są odpowiedzialni za przyniesienie Zwojów do jaskiń.

Na Zwoje z Qumran składa się z blisko 900 tekstów. Pierwszą część odkrył beduiński pasterz w roku 1947. Pochodzą sprzed 70 roku naszej ery, a niektóre mogą być starsze i pochodzić z III wieku p.n.e. Zwoje zawierają różnorodne pisma w tym kopie hebrajskiej Biblii.

Uczeni są podzieleni w kwestii, kto jest autorem Zwojów znad Morza Martwego i jak teksty trafiły do Qumran. Niektórzy twierdzą, że zwoje zostały tam napisane, podczas gdy inni twierdzą, że zostały napisane w Jerozolimie lub w innym miejscu w Izraelu.

Po raz pierwszy wykopaliska w Qumran prowadził Roland de Vaux w 1950 roku. Doszedł do wniosku, że miejsce to było zamieszkane przez religijną sektę esseńczyków, którzy napisali zwoje i przechowywać je w jaskiniach.

Prace archeologiczne prowadzone przez Icchaka Magena i Yuvala Pelega z Izraela sugerują, że zwoje zostały zdeponowane w jaskiniach przez uchodźców uciekających armii rzymskiej po Jerozolima została zdobyta w 70 roku.

Orit Shamir z Izraelskiej Rady Starożytności powiedział, że jest mało prawdopodobne, aby Zwoje zostały zdeponowane w jaskiniach przez uchodźców. Gdyby tak było, to tkaniny wełniane, tak popularne w starożytnym Izraelu, także zostałyby znalezione w jaskiniach.

Ludzie uciekający z Jerozolimy braliby wszystkie rodzaje ubrań ze sobą, a nie tylko lniane. Ci, którzy uciekli do Jaskini Listów, wzięli tkaniny z wełny ze sobą.

- podsumował Orit Shamir.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki