Bombowy problem na Renie wywołany jesienną suszą

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Susza w Niemczech spowodowała obniżenie się poziomu wody w Renie do niebezpiecznie niskiego poziomu, narażając tamtejsze statki na niewybuchy z czasów II Wojny Światowej. Saperzy już musieli wysadzić bombę zapalającą niedaleko Kolonii. Muszą teraz zdecydować, co zrobić z większą bombą leżącą w półmetrowej wodzie w pobliżu Koblencji.
detonacja bomby w Kolonii

Na początku tego tygodnia zakłócony został ruch statków na Renie ze względu na granat zauważony przy brzegi w pobliżu Bonn. Władze poprosiły ludzi o zgłaszanie wszelkich podejrzanych obiektów wzdłuż biegu rzeki.

W czasie II Wojny Światowej Ren był świadkiem intensywnych walk. Wojska niemieckie używały go jako naturalnej bariery do powstrzymania wojsk alianckich.

Jedna z najsuchszych jesieni w historii spowodowała na większości terenów Europy Środkowej ogromne spadki poziomów wód. Poziom Renu osiągnął prawie 2 metry poniżej średniego. W Duisburgu poziom jest najniższy od 100 lat, zaś w Bonn Ren jest głęboki na niewiele ponad metr. Synoptycy nie zapowiadają poprawy sytuacji.

Niski poziom w jednej z głównych arterii transportowych w Europie spowodował, że barki pływają mocno niedociążone, aby uniknąć osadzenia na mieliźnie.

Susza dotyka również wpływ innych europejskich dróg wodnych. Dunaj w Bułgarii i Rumunii spadł do najniższego poziomu od 60 lat całkowicie zatrzymując transport wodny na niektórych odcinkach.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki