Jak długo trwało wielkie wymieranie w permie?

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Powszechnie wiadomo, że najbardziej masowe wymieranie w dziejach Ziemi miało miejsce około 250 milionów lat temu. Nie wiemy jednak, w jakim czasie to nastąpiło. Zespół naukowców z Ameryki Północnej i Chin opublikował artykuł w magazynie Science, w którym dokładnie określili datę i tempo wymierania.
naukowcy przy pracy

Jest to pierwszy dokument podający tempo tego masowego zjawiska. Nasze informację zawężają możliwości, co do przyczyn wymierania i jakikolwiek mechanizm zabijania miał miejsce, musiał być zgodny w czasie.

- twierdzi dr Charles Henderson, profesor na Uniwersytecie w Calgary i współautor referatu.

Około 95 procent mieszkańców mórz i 70 procent ziemskiego życia wymarło pod koniec permu, kiedy wszystkie kontynenty były jednym lądem zwanym Pangea.

Poprzez analizę różnych rodzajów technik datowania na dobrze zachowanych osadowych sekcjach od południowych Chin do Tybetu naukowcy ustalili, że masowe wymieranie osiągnęło szczyt około 252,28 milionów lat temu i trwało około 200 tysięcy lat, ale główna zagłada trwałą nie dłużej niż 20 tysięcy lat.

Te daty są ważne, gdyż pozwolą nam zrozumieć fizyczne i biologiczne zmiany, które miały miejsce.

- uważa dr Henderson.

Wciąż toczy się debata, czy śmierć zarówno morskich jak i lądowych stworzeń był zbieżny ze sobą, a także z mechanizmami, które doprowadziły do tego, czyli globalne ocieplenie, hiperkapnia (stan, w którym jest za dużo dwutlenku węgla we krwi), wysuszenie kontynentów i ogromne pożary.

Zgodnie z konkluzją tego badania wymieranie życia na lądzie i w morzu miało miejsce w tym samym czasie. Kroplą, która przepełniła czarę, było masowe uwalnianie dwutlenku węgla z syberyjskich wyziewów wulkanicznych.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki