Historia niedawno zmarłej jedynej córki Stalina

User Rating: / 1
KiepskiSuper 

Życie Lany Peters była walką z historią.
Swietłana na rękach ojca

Pani Peters urodziła się jako Swietłana Josifowna Dżugaszwili i była jedyną córką Józefa Stalina. Życie spędziła w cieniu człowieka, który pomógł ukształtować sowiecki komunizm, poprowadził naród do zwycięstwa w II Wojnie Światowej i był odpowiedzialny za śmierć większej liczby ludzi niż Hitler.

Wielokrotnie zamężna, niespokojna, kłótliwa, napisała bestsellerowe wspomnienia, uciekła do Stanów Zjednoczonych, wróciła do ZSRR, aby ostatecznie zamieszkać na wsi w stanie Wisconsin. Zmarła przed tygodniem, 22 listopada na raka jelita grubego.

Dopiero jako nastolatka dowiedziała się, że jej matka zastrzeliła się, gdy Swietłana miała 6 lat. Ojciec uderzył ją w twarz, gdy dowiedział się o związku z żydowskim producentem filmowym, który później został zesłany do obozu koncentracyjnego na dziesięć lat. Jej pierwszy mąż był Żydem, a Stalin nigdy się z nim nie spotkał.

Ojciec podniósł lewą rękę, jakby wskazując coś powyżej i zesłał klątwę na nas wyszstkich.

- opisywała spotkanie z umierającym Stalinem w 1953 roku.

Gdy do władzy w ZSRR doszedł Chruszczow, jej życie stawało się coraz trudniejsze i zdecydowała się przyjąć nazwisko matki – Alliłujewa.

W roku 1967 stała się gwiazdą Zimnej Wojny, gdy uciekła do USA. Publicznie spaliła radziecki paszport i oświadczyła, że prędzej się powiesi, nim wróci do Związku Radzieckiego. W ręku miała gotowy rękopis swoich wspomnień, zatytułowany „Dwadzieścia listów do przyjaciela”, który stał się międzynarodowym bestsellerem, podobnie jak dalszy ciąg pt. „Tylko jeden Rok” opisujący ucieczkę do USA przez Indie. Pojechała tam, aby rozsypać w Gangesie prochy jej trzeciego męża, wybitnego, hinduskiego działacza komunistycznego.

Pani Alliłujewa został obywatelką USA i osiedliła się w Princeton, w stanie New Jersey. Poznała i szybko poślubiła architekta Williama Wesleya Petersa, któremu urodziła córkę, Olgę. Coraz bardziej niestabilna pani Peters zerwała kontakt z przyjaciółmi i przenosiłą się z miejsca na miejsce po całym kraju. W końcu wyjechała do Anglii, aby umieścić Olgę w szkole z internatem.

W 1984 roku powróciła do ZSRR, aby spotkać się z synem, który był tam lekarzem. Potępiła Zachód tak ostro, jak wcześniej wypowiadała się o swojej ojczyźnie. Jak powiedziała na konferencji prasowej w Moskwie, nie zaznała tam ani jednego dnia wolności.

Do USA wróciła po niespełna dwóch latach, rozczarowana. Osiedliła się w Richland Center w stanie Wisconsin, gdzie żyła w ukryciu w jednopokojowym mieszkaniu. Film dokumentalny o jej życiu ukazał się w 2010 roku.

Zawszę będę więźniem politycznym nazwiska mojego ojca.

- powiedziała w roku ubiegłym w wywiadzie dla Wisconsin State Journal.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki