Dinozaury z Madagaskaru miały puste kości

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Co jeszcze możemy dowiedzieć się o dinozaurach długimi szyjami? Profesor z Macalester College wraz z kolegami odkrył, że dinozaury z Madagaskaru miały gigantyczne, puste kości, które pomagały im przetrwać w trudnych warunkach, jakie zamieszkiwali. Odkrycie to rzuca nowe światło na anatomię i funkcję tych kości u największych zwierząt, jakie kiedykolwiek poruszały się na lądzie.
rapetozaur

To największa osteoderma należąca do zwierząt kręgowych, jaką kiedykolwiek znaleziono. Fakt, że jest pusta, odsłania wiele pomysłów, jak te kości funkcjonowały u długoszyich dinozaurów.

- powiedziała profesor Kristi Curry Rogers, główna autorka publikacji w Nature Communications na temat gigantycznych kości rosnących w skórze rapetozaura, gatunku roślinożernych dinozaurów z wyspy położonej na Oceanie Indyjskim.

Osteodermy to kości osadzone w skórze i są popularne u gadów i niektórych ssaków. Tworzą unikalny wzór na plecach krokodyli, kuloodporne ciało pancerników i charakterystyczne płytki u dinozaurów takich jak stegozaury i ankylozaury.

Wśród długoszyich dinozaurów zwanych zauropodami osteodermy występują tylko w jednej rozproszonej podgrupie – tytanozaurów. Od ponad wieku paleontolodzy próbowali dowiedzieć się, jak te dziwne kości zostały rozmieszczone w ich skórze i w jakim celu były wykorzystywane. Czy dla ochrony, jak u krokodyli? Czy na pokaz? Czy też pomagały regulować temperaturę ciała?

Posiadana przez nas pewna wiedza o życiu tych dinozaurów, szczególnie w kontekście suchego paleośrodowiska, mówi nam, że osteodermy mogły być istotne dla przechowywania minerałów potrzebnych do przetrwania ciężkich susz.

- powiedziała profesor Curry Rogers.

Zamiast setek płytek u żyjących zwierząt z osteodermami, repoetozaur miał ich tylko kilka. Dlatego jest mało prawdopodobne, że służyły do ochrony, czy też jako regulatory temperatury ciała.

Posiadamy próbki zarówno od dorosłych, jak i od młodych osobników, więc możemy powiedzieć, jak osteodermy zmieniały się w przeciągu życia tych dinozaurów.

- dodała profesor Curry Rogers.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki