Sfinks z Boğazköy po 94 latach wrócił do domu

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Jeden z dwóch tureckich sfinksów, które zostały zabrane do renowacji do Niemiec podczas I Wojny Światowej, wreszcie wrócił do domu (pierwszy wrócił w okresie dwudziestolecia międzywojennego). Po 94 latach oba sfinksy można zobaczyć wystawione w Muzeum Boğazköy. Turecki minister kultury i turystyki, Ertugrul Gunay, uznał ten dzień za historyczny dla tureckiej archeologii.
Minister i sfinks

Turcja jest jednym z najbogatszych archeologicznie krajów i wydających najwięcej pieniędzy na badania archeologiczne. Ponadto wkłada wiele wysiłku, aby odzyskać artefakty należące do cywilizacji żyjących niegdyś na terenie dzisiejszej Turcji. W tym roku do tego kraju wróciło prawie 1900 przedmiotów, a ponad 3000 od 2007 roku.

W chwili obecnej tureccy archeolodzy pracują na 122 wykopaliskach a na kolejnych 46 stanowiskach pracują cudzoziemcy.

Wydaliśmy ponad 30 milionów tureckich lirów na wykopaliska archeologiczne, modernizację muzeów i ochronę ruin.

- powiedział Gunay w sobotę podczas wizyty w Çorum.

Podkreślił także, że turcja przyjęła anatolijskie dziedzictwo kulturowe jak własne, aby je chronić bez względu czy pochodzić będzie z czasów prehistorycznych, starożytnych cywilizacji muzułmańskiej, chrześcijańskiej czy żydowskiej.

Działania, które mają aspekt kulturalny, mają też duży wpływ na turystykę. Wzbogacanie i modernizacja muzeów w okolicy Pamukkale i Çorum to tylko niektóre z przykładów wielkich nakładów na zainteresowanie turystyką wewnątrz Turcji.

- dodał Ertugrul Gunay.

Minister odsłonił też pomnik ku pamięci Traktatu Pokojowego w Kadeszu podpisanego między Hetytami i Egipcjanami na początku XIII wieku, który jest uważany z jeden z pierwszy spisanych traktatów pokojowych w historii. Bogazkale, gdzie znajduje się pomnik i Muzeum Boğazköy to niewielkie miasteczko w prowincji Çorum, które funkcjonowało jako stolica Hattusa, czyli stolica imperium hetyckiego.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki