Nowy gatunek dinozaura ogłoszony prawie 100 lat po odkryciu

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Międzynarodowy zespół naukowców z Muzeum Alf właśnie ogłosił istnienie nowego gatunku dinozaura rogatego. Stało się to dopiero 95 lat po pierwszym odkryciu skamieniałości tego gatunku.
głowa spinopsa

Zwierzę nazwane Spinops sternbergorum żyło około 76 milionów lat temu w południowej części kanadyjskiego stanu Alberta.

Spinops był roślinożercą, który ważył około dwóch ton – był mniejszym kuzynem triceratopsa. Miał pojedynczy, duży róg na czubku nosa oraz kościstą kryzę wokół szyi, z której wystawały co najmniej dwa wystające do tyłu długie kolce oraz sterczące do przodu zaokrąglone haki. Ta unikalna budowa pozwala odróżnić spinopsa od rogatych krewniaków.

Byłem zaskoczony, gdy poznałem historię kryjącą się za tymi osobnikami i jak długo pozostawały niezbadane. To zwierze jest ważnym dodatkiem do naszego zrozumienia różnorodności dinozaurów rogatych i ich ewolucji.

- powiedział Andrew Farke, paleontolog z Muzeum Alf i zarazem główny autor publikacji pod tytułem „Spinops”.

Fragmenty czaszki co najmniej dwóch spinopsów zostały odnalezione w 1916 przez Charlesa H. i Leviego Sternbergów. Uznali, że natrafili na nowy gatunek i wysłali skamieniałości do Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Jednak skamieniałości zostały uznane za zbyt fragmentaryczne, aby je wystawić, a w konsekwencji trafiły na półkę na dziesięciolecia. Dopiero Andrew Farke i jego koledzy rozpoznali znaczenie skamieniałości i kości zostały ostatecznie odczyszczone do celów badawczych.

Byliśmy mile zaskoczeni, że te skamieniałości znajdują się na półce w muzeum, a jeszcze bardziej zdumieliśmy się, gdy ustaliliśmy, że należą do nieznanych wcześniej gatunków dinozaurów.

- dodał Andrew Farke.

Nazwa Spinops sternbergorum oznacza "kolczastą twarz Sternbergów", odnosząc się do zwieńczenia głowy zwierzęcia i honorując pamięć pierwszych znalazców skamieniałości. Choć twarz spinopsa jest podobna do jego bliskich krewnych centrozaura i styrakozaura, unikalna anatomia kościstej falbanki daje naukowcom lepsze spojrzenie w ewolucję tej struktury. Skamieniałości spinopsa skazuje, że długie kolce w kryzie są dość częste u niektórych gatunków dinozaurów rogatych. Wcześniej uważano, że pojawiają się tylko raz w całej grupie. Dokładniejsze badania wskazują jednak, że kolce są umieszczone w innej pozycji niż to widziano u większości dinozaurów rogatych, co oznacza, że struktura ta ewoluowała niezależnie.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki