Anomalocaris - mega drapieżnik sprzed pół miliarda lat

User Rating: / 1
KiepskiSuper 

Naukowcy z Muzeum Południowoaustralijskiego oraz Uniwersytetu w Adelajdzie pracujący na skamieniałościami z Wyspy Kangurów znaleźli oczy należące do gigantycznego drapieżnika morskiego sprzed 500 milionów lat, który zajmował najwyższe miejsce w ziemskim łańcuchu pokarmowym. Tak przynajmniej wynika z publikacji w najnowszym numerze czasopisma Nature.
Anomalocaris

Paleontolodzy odkryli wyjątkowo dobrze zachowane skamieniałości oczu najlepszego drapieżnika kambryjskich oceanów sprzed ponad 500 milionów lat – przerażającego anomalocarisa, który zwykle osiągał około metra długości.

Naukowcy wskazują, że ten drapieżnik miał bardzo dobrą ostrość widzenia, znacznie lepszą niż większość ówczesnych owadów i skorupiaków.

Anomalocaris jest bohaterem wielu koszmarów i filmów science-fiction. Uważa się, że był na górze z pierwszych łańcuchów pokarmowych ze względu na duży rozmiar ciała, ogromne chwytne pazury z przodu głowy oraz okrągłe usta z ostrymi jak brzytwa zębami.

Odkrycie jego doskonałych oczu – odsłaniające zdumiewające szczegóły jego układu wzrokowego – potwierdzają, że wzrok był kolejnym narzędziem wspierającym jego drapieżne życie.

Skamieniałość zawiera oczy złożone jak u much czy krabów i są jednymi z największych, jakie kiedykolwiek istniały. Każde oko ma około 3 cm długości i zawiera ponad 16 tysięcy soczewek. To sugeruje, że anomalocaris widział świat wyjątkowo dobrze podczas polowań w dobrze naświetlonej wodzie. Tylko kilka stawonogów, jak choćby współczesne ważki drapieżne, mają podobne rozwiązania.

Istnienie bardzo złożonych drapieżników w społecznościach kambru przyspieszyło „wyścig zbrojeń” myśliwy-ofiara, który rozpoczął ważny etap w początkach ewolucji zwierząt ponad pół miliarda lat temu.

Odkrycie potężnych, złożonych oczu u anomalocarisa potwierdza, że to bliski krewny stawonogów. To pokazuje także, że ten rodzaj narządu wzroku pojawił się i został opracowany na bardzo wczesnym etapie ewolucji stawonogów, wyprzedzając inne cechy struktury anatomicznej tej grupy, jak utwardzony egzoszkielet i nogi.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki