Żołądek między żebrami, czyli co Ötzi jadł przed śmiercią

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Nadszedł czas, aby przemyśleć ostatnie godziny życia Ötziego. Teoria, że został schwytany i zabity po długim i wyczerpującym pościgu przez Alpy starła się z nowymi dowodami, że spokojnie zjadł posiłek nie więcej niż godzinę przed gwałtowną śmiercią.
pomnik Otziego w Alpach

Ciało Ötziego zostało odkryte w 1991 roku wewnątrz lodowca w pobliżu granicy Włoch i Austrii. Był naturalnie zmumifikowany przez lód około 5300 lat temu.

Poprzednie analizy żołądka człowieka z lodu dowodziły, że był niemal pozbawiony żywności, co doprowadziło do teorii, że swe ostatnie chwile spędził biegając o pustym żołądku. Jednak gdy Albert Zink z Instytutu Mumii i Icemana w Bolzano wraz z kolegami przyjrzeli mu się bliżej, zdali sobie sprawę, że pusty "żołądek" był w istocie częścią okrężnicy. Okazało się, że prawdziwy żołądek został wypchnięty do góry i teraz znajduje się między żebrami Ötziego.

Zespół Zinka przebadał zawartość prawdziwego żołądka. Zawierał on dużo częściowo strawionego mięsa koziorożca, co sugeruje, że Ötzi tuż przed śmiercią zjadł obfity posiłek.

Iceman czuł się bezpiecznie i spokojnie po dużym posiłku. Maksymalnie 30 do 60 minut później, bo inaczej żołądek zostałby opróżniony, został trafiony od tyły strzałą.

- powiedział Albert Zink.

Naukowcy odkryli również, że Ötzi miał trzy kamienie żółciowe, co wspiera ideę, że jego dieta była bogata w tłuszcze zwierzęce. Wcześniejsze prace pokazały, że jego tętnice były pełne depozytów tłuszczowych.

Zespół przeanalizował również szkielet lodowego człowieka i stwierdził, że jego kolana wykazują dowody mechanicznych uszkodzeń powodowanych przez powtarzające się obciążenia ciężkimi wędrówkami w górzystym terenie. Potwierdza to teorię, że spędzał wiele czasu maszerując po górach w poszukiwaniu zwierząt na pożywienie.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki