Australia planowała zatruć uprawy japońskiego ryżu

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Zatrucie japońskich upraw bronią chemiczną po II Wojnie Światowej byłby „wartym starań” i uzasadnionym rozwiązaniem taktycznym, jak wynika z dopiero co odtajnionych dokumentów wojskowych w Australii.
Australia z zaznaczonym miastem Proserpine

Dokumenty wskazują również, że władze przeprowadzały testy broni chemicznej niszczącej plony w Proserpine centralnym Queensland. Kontraktuje to z obecna polityką Australii – w 1993 roku Canberra podpisała wprowadzenie światowego zakazu stosowania i rozwoju broni chemicznej.

Fakty z II Wojny Światowej wyszły na światło dzienne w przeddzień 70. rocznicy ataku Japonii na Pearl Harbour, co doprowadziło do zaangażowania USA w konflikt. Wojna skończyła się niemal cztery lata później, gdy Stany Zjednoczone zrzuciły na Japonię bomby atomowe. Później ustalono, że USA rozważała także bombardowanie chemikaliami japońskich upraw.

Dokumenty odtajnione przez Archiwum Narodowe Australii odnoszą się do otrzymanych informacji od aliantów dotyczących niszczenia upraw bronią chemiczną. Dokumenty dotyczą wyznaczania na cele „ogródków” i upraw ryżu.

Na spotkaniu w 1948 roku Australijskiej Podkomisji Wojny Chemicznej i Biologicznej uznano zniszczenie upraw za taktycznie warte zainteresowania, choć niekoniecznie skuteczne. Broń chemiczna nie została ostatecznie wykorzystana, ale atak na uprawy mógł poważnie zniszczyć Japonię, gdzie panował głód.

Australijska Komisja w połowie 1948 roku otrzymała raport ekspertów z Wielkiej Brytanii, wyjaśniający, jak USA w lipcu 1945 roku zbudowany zapasy środków chemicznych teoretycznie "wystarczających do zniszczenia jednej dziesiątej upraw ryżu w Japonii".

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki