Nieznana cywilizacja odkryta w Nepalu

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Jak donosi chińska agencja Xinhua, najnowsze odkrycie może być porównywane do wizji Shangri-La z powieści Jamesa Hiltona. W jaskiniach w zachodnim Nepalu natrafiono na elementy nieznanej kultury sprzed ponad 3000 lat.
dolina Mustang i jej stolica Lo Manthang

Według poniedziałkowego wydania gazety z Katmandu międzynarodowy zespół wspinaczy, naukowców, archeologów, historyków i antropologów znalazł dowody na istnienie cywilizacji sprzed tysięcy lat. Pierwsza faza badań rozpoczęta w 2008 roku pozwoliła na odkrycie ludzkich szczątków sięgających 3000 lat wstecz, co wywołało niezliczone historie na temat „niezależnych” cywilizacji. Prace kontynuowano w latach 2011 i 2011 i natrafiono na wielkie odkrycie.

Według Mohan Singh Lama, archeolog z Zakładu Archeologii (DoA), znaleziska sięgają okresu prehistorycznego (przed rozpoczęciem ery chrześcijańskiej), gdy cywilizacje z doliny Indusu i Chin powoli wdzierały się do Nepalu przez obecne Indie i Tybet.

Ponieważ osady jaskiniowe nie były popularne wokoło, stąd możemy uważać, że mamy do czynienia z niezależną cywilizacją.

- dodał Mohan Singh Lama

Zespół naukowców odkrył w jaskiniach trumny z ludzkimi szkieletami, wypchane kilogramami biżuterii i naczyń.

Cały obszar jest bogaty w takie podziemne skarby, jednak wiele grobów zostało już wykopanych przez poszukiwaczy skarbów. 

- powiedział Mohan Singh Lama, tłumacząc, że był to przed kilkuset laty najbardziej dochodowy biznes w tej okolicy.

W przebadanych dotychczas 9 jaskiniach natrafiono także na świątynie buddyjskie dekorowane pięknie malowanymi freskami, w tym opis życia Buddy na 55-panelach. Ponadto znaleziono tysiące stron religijnych tekstów pisanych w języku tybetańskim, rzeźby kamienne, oraz malowidła religijne.

Jaskinie zaczynające się niewielkim otworem ledwo widocznym z zewnątrz, są wewnątrz ogromnym skomplikowanym labiryntem. Wciąż pozostaje tajemnicą, jak ludzie wspinali się do wyjść umieszczonych na wysokości kilku metrów.

- tłumaczy Mohan Singh Lama

Mark Aldenderfer, archeolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego, który prowadzi prace wykopaliskowe, twierdzi, ludzie w dolinie Mustang żyli od 10 tysięcy lat:

Nasz zespół znalazł narzędzia kamienne w pobliżu Kagbeni. Narzędzia te przypominają te z niższych poziomów. Ich obecność sugeruje, ludzie przemieszczali się do doliny przez bardzo długi czas.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki