Morze Martwe odsłania tajmenice z czasów biblijnych

User Rating: / 1
KiepskiSuper 

Morze Martwe prawie zniknęło około 120 tysięcy lat temu. Tak przynajmniej twierdzą naukowcy, którzy wykonali wiercenia prawie 500 metrów pod jednym z najgłębszych części politycznie spornych wód.
Morze Martwe

Nowe dane z wierceń pomagają także poskładać historię czasów biblijnych poprzez geologię. Dalsze badania mogą pozwolić sprawdzić, czy to trzęsienia ziemi zniszczyły Sodomę i Gomorę lub czy susza była przyczyną wyprowadzenia Izraelitów do Egiptu.

Jest wiele historii w Biblii na temat lat tłustych i chudych. W zapisie widać, że były interwały, gdzie była to kraina mlekiem i miodem płynąca, i gdzie nie było wody czy deszczu, za to był głód. Klimat potwierdza takie rytmiczne zmiany.

- twierdzi Steven Goldstein, geochemik z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku.

Nowe badania rozpoczęto nie jako próbę zbadania wydarzeń biblijnych, ale próbę zrozumienia historii Morza Martwego, które dramatycznie wysycha w ostatnich dziesięcioleciach. W wyniku zarówno parowanie i intensywnej eksploatacji człowieka i jego zapotrzebowania na wodę, powierzchnia jeziora spadła 23 metry od roku 1930 do 2000. A tempo kurczenia wydaje się wzrastać. Od 2000 do 2008 roku poziom spadł o 8 m, a o kolejne 1,5 m tylko w samym roku 2010.

Aby sprawdzić, co historia może pomóc ustalić, międzynarodowy zespół naukowców dokonał wierceń na głębokość około 460 m w osadach Morza Martwego na terytorium Izraela. Wyciągnięte rdzenie pozwoliły sięgnąć 200 tysięcy lat wstecz.

Na poziomie odpowiadającym 120 tysiącom lat temu, podczas ciepłego okresu między zlodowaceniami, naukowcy odkryli warstwę małych, okrągłych kamyków na wierzchu 45-metrowej warstwy grubego złoża soli. Te kamienie wyglądają jak skały, które zwykle pojawiają się na plażach jezior, co sugeruje, że w jednym z najgłębszych miejsc jeziora kiedyś było sucho.

Wydaje się, że jezioro mogło ulec prawie całkowitemu wyschnięciu bez interwencji człowieka. Powinniśmy mienić poglądy, że ​​Morze Martwe nie może wyschnąć.

- powiedział Emi Ito, geochemik z Uniwersytetu z Minnesoty.

Ten bardzo suchy okres wiele tysięcy lat temu był znacznie cieplejszy niż obecnie. Wilgotność była niższa i było mniej wody zasilającej jezioro.

Mimo to, nie sposób się dowiedzieć, jak współczesne ingerencje człowieka wraz z przyszłymi zmianami klimatu wpłyną na Morze Martwe. Jeśli Morze Martwe już raz prawie wyschło, to może się to zdarzyć ponownie, zwiększając prawdopodobieństwo wojen o wodę i utraty wielu wciąż niezbadanych form życia, którym udało się rozwinąć w tak słonych wodach.

Tymczasem historycy i bibliści przyglądają się z uwagą, aby zobaczyć, co pokażą kolejne etapy badań osadów, które mogą ujawnić szczegóły przeszłych zmian klimatu czy trzęsień Ziemi.

Księga XV Starożytności Żydów opisuje trzęsienie ziemi, które zniszczyło Judeę i zabiło 30 tysięcy osób. A Księga Jozuego opowiada o trzęsieniu ziemi, które zburzyło mury Jerycha i zatrzymało rzekę Jordan, co pozwoliło Izraelitom przejść. Być może Morze Martwe pozwoli nam odkryć niedługo te tajemnice.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki