Zniknięcie słoni zabiło Homo erectusa?

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

W przeciwieństwie do innych naczelnych, pierwsi ludzie nie mogli trawić roślin włóknistych. Ich posiłki opierały się niemal wyłącznie na mięsie. Posłuszne i ociężałe słonie stanowiły idealny cel dla Homo erctusa. Dlatego stanowiły aż 60 procent jego diety, aż do momentu, gdy nadmierne polowania doprowadziły do całkowitego ich wyginięcia na Bliskim Wschodzie.
diorama przedstawiająca Homo erectusa

Zniknięcie słoni "pomogło" wyginąć Homo erectusowi i utorowało drogę człowiekowi współczesnemu - Homo sapiens.

Wnioski naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie pokazują, jak ważne dla diety pierwszych ludzi były te ogromne zwierzęta. Dostarczały 60 procent mięsa zjadanego przez Homo erectusa. Miały też doskonały dla niego stosunek tłuszczu do białka, korzystny dla całorocznego pożywienia.

Miki Ben-Dor, doktorant na Uniwersytecie w Tel Awiwie i autor publikacji, powiedział:

W przeciwieństwie do innych naczelnych, zdolność człowieka do produkcji energii z roślin i konwersji białka na energię jest ograniczona. Tak więc w przypadku braku ognia do gotowania, dieta Homo erectusa mogła składać się tylko z ograniczonej ilość roślin i białek, musiała też być uzupełniana tłuszczem zwierzęcym. Z tego powodu, słonie stanowiły najwyższą nagrodę podczas polowania – wolniejsze niż inne potencjalne ofiary i wystarczająco duże, aby wyżywić całe grupy, te olbrzymie zwierzęta były idealnym źródłem tłuszczu i białek dostępnym niezmienne od pory roku.

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie przeanalizowali wykopaliska archeologiczne, aby spróbować odkryć, jak popularne było mięso słoni u Homo erectusa. Po przeanalizowaniu różnych kości zwierząt, odkryli, że szczątki słoni stanowiły ledwie dwa do trzech procent całości. Jednak te wartości są nieco mylące, bo to przekłada się aż na 60 kalorii pochodzenia zwierzęcego. Ich zdaniem zniknięcie słonia z Bliskiego Wschodu około 400 tysięcy lat temu "pomogło" zabić Homo erectusa, którego zastąpił Homo sapiens - lepiej przygotowany do polowania na mniejsze i szybsze zdobycze. Wyniki badania, opublikowane w czasopiśmie PLoS ONE, twierdzą nawet, że zniknięcie słoni doprowadziło do pojawienia się człowieka współczesnego na Bliskim Wschodzie. Wskazują na Afrykę, gdzie Homo sapiens pojawił się 200 tysięcy lat później – mniej więcej w tym samym czasie, gdy słonie zniknęły z obszarów, w których żyli.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki