W 40. rocznicę wybuchu tunelu pod Jeziorem Huron

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Społeczność, która przeżyła śmiertelny wybuchu tunelu wody 40 lat temu, przyglądała się, jak ich wspomnienia stały się oficjalnie kawałkiem historii w niedzielne popołudnie w Fort Gratiot County Park.
uroczystość w Fort Gratiot County Park

Podczas uroczystości pod pomnikiem, Tom Truscott z Komisji Historycznej Michigan odsłonił nową tablicę pamiątkową poświęconą 22 mężczyznom pracującym w tunelu ujęcia wody głęboko pod Jeziorem Huron, którzy zginęli w potężnej eksplozji metanu 11 grudnia 1971 roku.

Lake Huron Water Supply Project został uruchomiony przez Detroit Metro Water Department w 1968 roku w celu wybudowania nowego ujęcia widy la wówczas rozwijających się miast Detroit i Flint.

Dla 80 osób, które uczestniczyły w ceremonii, wydarzenie to było zwieńczeniem wielu lat ciężkiej pracy, aby uczcić pamięć ofiar. Choć na miejscu w 2007 roku stanął naturalnej wielkości posąg górnika, przewodnicząca Debbie Comeau i reszta komitetu pracowała bez wytchnienia, aby wywalczyć od władz stanowych także tablice pamiątkową.

Ralph Baker przyjechał do Michigan po raz pierwszy od 15 lat specjalnie na ceremonię. Pracował na platformie nad tunelem podczas wybuchu. Choć nie znał ludzi, którzy wówczas zginęli, przyjechał, aby uczcić ich pamięć.

Do tej pory pamiętam karetki jeżdżące przez całą noc.

- wspomina Baker.

Eksplozja była jak trzęsienie ziemi. Z szafek kuchenny pospadało niemal wszystko. To był nasz 11 września, dla całej naszej rodziny.

- wspomina Sheri Van Camp, której ojciec był w pierwszej grupie robotników, która weszła do tunelu, aby wyciągnąć stamtąd rannych i zmarłych współtowarzyszy.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki