Odnaleziono erotyczny wiersz z XVI wieku

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Prawie 450 lat temu, gdy Anglia była targana nieustannymi konfliktami religijnymi, pewna katoliczka – Lady Elizabeth Dacre napisała po łacinie elegancki, ale jak na ówczesne czasy bardzo erotyczny, wiersz miłosny do sir Anthony'ego Cooke'a, protestanta i wychowawcy króla Edwarda VI.
XVI-wieczny erotyk

Wiersz został odnaleziony niedawno w bibliotece Uniwersytetu Zachodnia Wirginia wewnątrz kopii książki Chaucera z 1561 roku.

Podczas wizyty w bibliotece uniwersyteckiej profesor Elaine Treharne z Uniwersytetu Stanowego Floryda odkryła wiersz miłosny w rzadkiej kolekcji starodruków wewnątrz okładki jednej z książek. Wraz z kolegami przetłumaczyła go z łaciny i ustaliła autorstwo Elizabeth Dacre. Jej zdaniem wiersz napisano w latach 50-tych lub 60-tych XVI wieku.

Pierwsza część poematu wydaje się odnosić do okresu w 1553 roku, gdy Cooke, za panowania Marii I, został wysłany do Tower w Londynie, a następnie zesłany. Erotyczne zakończenie natomiast jest cytatem z rzymskiego pisarza Martiala.

Choć Cooke prawie na pewno widział wiersz, jednak Treharne nie jest pewna, czy tych dwoje miało romans. Bardziej zastanawia ją, dlaczego Lady Dacre zachowała list.

Dacre urodziła się jako Elizabeth Leybourne w 1536. Gdy Cooke został wygnany w 1553 roku, miała 17 lat, zaś on dobrze po czterdziestce. Żona Cooke'a, Anne, zmarła w tym samym roku. Być może Cooke był nauczycielem niezamężnej Elizabeth. Jeśli romans miał miejsce, musiało to mieć miejsce właśnie w 1553 roku.

- uważa Treharne.

W 1555 roku Cooke był już na wygnaniu, zaś Elizabeth wyszła za mąż za angielskiego barona Thomasa Dacre. Fakt, że w wierszu kobieta pisze o sobie, jako "Dacre" wskazuje, że pisała go, gdy była już zamężna.

W listopadzie 1558 roku królowa Elżbieta I, protestantka, wstąpiła na tron. Owdowiały Cooke powrócił z wygnania, a Dacre była już matką. Szansa na związek pojawiła się dopiero w 1566 roku, gdy baron Dacre zmarł, jednak Elizabeth zaledwie miesiąc po jego śmierci wyszła za księcia Norfolk Thomasa Howarda i przeszła na protestantyzm.

Myślę, że było to polityczne posunięcie. Małżeństwo księcia Norfolk i konsolidacja ich ziem byłaby najrozsądniejszym rozwiązaniem. W pewnym momencie stała się najbardziej wpływową kobietą w królestwie po królowej.

- uważa Treharne.

Miała wpływy, ale nie miłości mogła nie zaznać. Zmarła przy porodzie w 1567 roku. Gdy umierała, mąż zabronił jej zobaczyć katolickiego księdza. Tymczasem sir Cooke nigdy już się nie ożenił i zmarł dziewięć lat później.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki