Zmarł Kim Dzong Il

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il zmarł w wieku 69 na zawał serca, jak państwowe media ogłosiły w poniedziałek, pogrążając mocno izolowany naród w całkowitej żałobie i po raz drugi stawiając go w obliczu walki o sukcesję.
Kim Dzong Il

Phenian wezwał ludzi, by poparli najmłodszego syna – Kim Dzong Una, opisując go jako Wielkiego Następcę przywódcy.

W Korei Południowej postawiono wojsko w stan gotowości, jednak wezwano mieszkańców, aby zachowali spokój. Analitycy twierdzą, że prawdopodobne są pewne zawirowania na szczycie.

Drogi Przywódca według oficjalnej koreańskiej agencji informacyjnej KCNA zmarł o 8:30 rano w sobotę (według czasu uniwersalnego był to jeszcze piątek) podczas podróży pociągiem z jednego z wyjazdów. Zmarł na poważny zawał serca. Już w sierpniu 2008 roku doznał udaru mózgu, co spowodowało przyspieszenie planów sukcesji.

Wszyscy członkowie partii, wojskowi i społeczeństwo powinno wiernie poprzeć przywództwo towarzysza Kim Dzong Una oraz chronić i wzmacniać jednolity front partii, wojska i społeczeństwa.

- usłyszeli w telewizorach mieszkańcy Korei Północnej z ust ubranej na czarno spikerki.

Maszyna propagandowa Korei Północnej w podobny sposób budowała kult jednostki w 1994 roku po śmierci Kim Ir Sena, założyciela i Wiecznego Przywódcy Korei Północnej.

Era Kim Dzong Una już się rozpoczęła.

- uważa Paik Hak-Soon, z seulskiego Instytutu Sejong.

Jego zdaniem jedyna siostra Kim Dzong Ila – Kim Kiong Hui i jej mąż Chang Sung Taek, czyli osoba numer dwa w państwie, maja być mentorami młodego Dzong Una i usuwać wszelkie przeszkody na drodze jego przywództwa.

Korea Południowa zwołała posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego a prezydent Lee Myung-Bak zwołał nagłe posiedzenie rządu. Korea Północna i Południowa pozostają technicznie w stanie wojny, ponieważ ich trzyletni konflikt zakończył się jedynie zawieszeniem broni w 1953 roku. Na południu wciąż stacjonuje prawie 30 tysięcy amerykańskich żołnierzy.

Wiadomość wywołały szok w Korei Południowej i niektórzy wyrażają obawy przed wznowieniem konfliktu.

Jak podaje KCNA, pogrzeb Kim Dzong Ila odbędzie się 28 grudnia w Phenianie, ale żadna delegacja zagraniczna nie zostanie zaproszona. Żałoba narodowa ma potrwać do 29 grudnia. Ciało zmarłego spocznie w pałacu Kumsusan, gdzie obecnie wystawione publicznie jest zabalsamowane ciało jego ojca.

Kim Dzong Il doszedł do władzy po śmierci Kim Ir Sena w 1994 roku mając reputację playboya, który zachłysnął się wygodnym życiem. Już w drugiej połowie lat 90-tych doprowadził do głodu w kraju, który zabił setki tysięcy jego ludzi. Wciąż utrzymują się w tym kraju poważne niedobory żywności. ONZ szacuje, że jedna trzecia dzieci jest skarłowaciała z powodu niedożywienia.

Mimo to Kim Dzong Il znalazł środki finansowe, aby kontynuować program nuklearny, w ramach którego w październiku 2006 i maju 2009 roku przeprowadzono nuklearne testy. Uważa się, że zapasy plutonu tego kraju powinny wystarczyć dla sześciu do ośmiu bomb. Korea Północna ma także arsenał broni chemicznej i konwencjonalnej w tym tysiące rakiet krótkiego i średniego zasięgu.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki