Zmarł bohater Czech - Vaclav Havel

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Były prezydent Czech i bohater aksamitnej rewolucji Václav Havel, który kierował swoim krajem ku niepodległości od 1989 roku, zmarł w niedzielę w wieku 75 lat. Jak poinformowała jego sekretarz Sabina Tancevova, zmarł we śnie nad ranem po długiej chorobie.
Vaclav Havel

W tych ostatnich chwilach była przy nim żona Dagmar oraz jedna z zakonnic, która opiekowała się nim w ostatnich miesiącach.

- dodała pani Tancevova.

Havel, prezydent Czechosłowacji w latach 1989-92 oraz Czech w latach 1993-2003, od dawna walczył z problemami zdrowotnymi, częściowo spowodowanymi przez pięć lat spędzonych w komunistycznych więzieniach. Borykał się z problemami oddechowymi, gdyż cześć jego płuc została usunięta w 1996 roku, aby powstrzymać raka.

Prezydent Havel był symbolem tego, co tu się stało w 1989 roku. Zrobił wiele dla tego kraju, dla jego pokojowego przejścia do demokracji. Był symbolem i twarzą naszej republiki za granicą.

- powiedział premier Czech Petr Necas.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle nazwał go „duszą czeskiej rewolucji”.

Problemy zdrowotne Havla pojawiły się jako następstwa źle leczonego zapalenia płuc, którego nabawił się, gdy był więziony przez reżim komunistyczny w latach 80-tych ubiegłego stulecia za działalnością opozycyjną.

Havel urodził się w Pradze 5 października 1936 w zamożnej rodzinie, która straciły swoje aktywa, gdy komuniści przejęli władzę w 1948 roku. Dał się poznać w latach 60-tych jako główna postać na scenie czechosłowackiego teatru absurdu, zanim ta forma sztuki została zakazana po inwazji na Czechosłowację w 1968 roku.

Był odpowiedzialny za opracowanie Karty 77 – manifestu wzywającego komunistów do wypełnienia ich międzynarodowych obietnic do poszanowania praw człowieka. Ciągła walka z reżimem doprowadziła do skazania na pięć lat więzienia. Po obaleniu komunizmu był głównym kandydatem do objęcia najważniejszego stanowiska w kraju. Pełniąc rolę prezydenta doprowadził do pokojowego podziału na Czechy i Słowację w 1993 roku.

Po śmierci swojej pierwszej żony poślubił w 1997 roku aktorkę Dagmar Veskrnovą, 20 lat młodszą od niego. Nie miał dzieci.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki