Szwecja uczci setną rocznicę urodzin bohatera

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Szwecja zamierza obchodzić w przyszłym roku stulecie urodzin Raoula Wallenberga serią znaczków pocztowych oraz objazdową wystawą o bohaterze z czasów II Wojny Światowej, który uratował dziesiątki tysięcy węgierskich Żydów.
Raoul Wallenberg - zdjęcie paszportowe z 1944 roku

Już we wtorek otwarto w Sztokholmie wystawę fotograficzną o Wallenbergu. Wystawa w przyszłym roku odwiedzi Węgry, Niemcy, Rosję, Izrael, Stany Zjednoczone i Kanadę. Nowe znaczki trafią do sprzedaży w maju 2012 roku.

Do Budapesztu Wallenberg trafił w lipcu 1944 roku, gdzie jako sekretarz tamtejszej ambasady ocalił około 20 tysięcy Żydów, dając im szwedzkie dokumenty podróżne lub przenosząc ich do bezpiecznych domów. Zniechęcał także niemieckich oficerów do masakry 70 tysięcy mieszkańców miejskiego getta.

Zniknął po aresztowaniu przez armię radziecką w Budapeszcie w styczniu 1945 roku i od tamtej pory jego los pozostaje jedną z największych zagadek II Wojny Światowej. Rosjanie twierdzą, że Wallenberg został stracony w dniu 17 lipca 1947 roku, ale nigdy nie sporządzono aktu zgonu lub nie dostarczono jego szczątków. Niepotwierdzone relacje świadków oraz nowe dowody z rosyjskich archiwów sugerują, że żył jeszcze wiele lat później.

Minister spraw zagranicznych Carl Bildt powiedział we wtorek, że Wallenberg wielce zasłużył się dla Szwecji.

Żaden inny Szwed w dzisiejszych czasach nie wniósł tak wielkiego wkładu w służbie ludzkości jako Raoul Wallenberg. Jako Szwedzi, możemy czuć się dumni z tego, że Raoul Wallenberg zginął za innych. Ale musimy też czuć wstydu z powodu tego, czego nie udało się dla niego zrobić.

- powiedział minister Bildt.

W sierpniu część 13th Avenue w Brooklynie w Nowym Jorku zostanie zmieniona na Raoul Wallenberg Avenue.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki