Opis Wieży Babel z kolekcji Schøyena

User Rating: / 1
KiepskiSuper 

Zespół naukowców odkrył najstarszy fragment przedstawiający słynną biblijną wieżę Babel, jak wynika z raportu opublikowanego w nowo wydanej książce. Wyryta na czarnym kamieniu inskrypcja pochodzi z 604-562 roku p.n.e.
po prawej król Nabuchodonozor II

Kamień znaleziono w kolekcji Martina Schøyena, biznesmena z Norwegii, który jest właścicielem największej prywatnej kolekcji rękopisów powstałej w XX wieku. Składa się z 13717 rękopisów obejmujących ponad 5 tysięcy lat. W kolekcji znajdują się fragmenty Zwojów znad Morza Martwego, starożytne manuskrypty buddyjskie uratowane przed talibami a aborygeńskie symbole, które mogą mieć nawet 20 tysięcy lat.

Kolekcja zawiera również dużą liczbę tabliczek z pismem obrazkowym i klinowym, które są jednymi z najstarszych znanych dokumentów pisanych, pieczęcie i królewskie inskrypcje obejmujące większość pisanej historii Mezopotamii.

Ponad 107 tekstów pisma klinowego z okresu Uruk do okresu perskiego (5000-2400 lat temu) zostało przetłumaczone i wydane w książce Cuneiform Royal Inscriptions and Related Texts in the Schøyen Collection.

Kamienna tabliczka wyróżnia się jako jedna z gwiazd na firmamencie książki, wyraźnie wskazując na słynną wieżę i rządzącego Babilonią około 2500 lat temu króla Nabuchodonozora II, który był opowiedziany za wygnanie Żydów.

Pierwszy babiloński król rządzący Egiptem jest on również znany z budowy legendarnych Wiszących Ogrodów - jednego z 7 cudów starożytnego świata, oraz wielu świątyń w całej Babilonii.

Podjął się także rekonstrukcji E-temanaki, czyli prawie 300-metrowej świątyni poświęconej bogowi Mardukowi. Bibliści uważają, że ta świątynia może być wieżą Babel wspominaną w Biblii.

W inskrypcji na tabliczce postać Nabuchodonozora II przedstawiona jest w jego królewskim, stożkowym nakryciu głowy, z berłem w lewej ręce i planami odbudowy wieży w wyciągniętej ręce prawej. To dopiero czwarty potwierdzony przypadek obrazu przedstawiającego Nabuchodonozora II.

Inskrypcja przedstawia również wieżę Babel od przodu wykazując wzajemne proporcje siedmiu pięter ze świątynią na górze, a także szkic planu świątyni zawierający zarówno ściany zewnętrzne jak i wewnętrzny układ pomieszczeń. Ponadto jest napis określający wieżę jako "wielki ziggurat Babilonu."

Król Nabuchodonozor tak mówił o tej niesamowitej konstrukcji:

Zrobiłem cud dla ludzi na świecie. Uniosłem w górę do nieba, zrobiłem drzwi do bram i pokryłem wszystko bitumenem i cegłą.

Widać wyraźne nawiązanie do biblijnej próby wybudowania wieży do niebiańskich bram.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki