Jak z ptaka zrobić dinozaura

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Niektórzy mogliby powiedzieć, że tylko ptasi móżdżek mógłby wymyślić coś takiego, ale znany naukowiec ma nadzieję na wykorzystanie żywych ptaków do wylęgu dinozaurów. Jack Horner, doradca techniczny w Jurassic Park, profesor paleontologii na Uniwersytecie Stanowym Montana, uważa, że DNA współczesnych ptaków zawiera pamięć genetyczną, która znów włączona pozwoli wskrzesić dawno wygasłe cechy dinozaurów. Co więcej, jest na etapie poszukiwań asystenta do retro-inżynierii prehistorycznych bestii. Kandydat powinien znać się na "biologii rozwoju i trochę na ptakach".
tyranozaur i kogut - jak wiele ich łączy?

Jack Horner wyjaśnia, że wykonanie dinozaura zamierza rozpocząć od genomu emu:

Emu mają wszystkie cechy potrzebne do stworzenia dinozaurów wielkości welocirapotrów.

Genetyk z Uniwersytetu Wisconsin, Sean Carroll uważa:

Zestawienie genów u ptaka i dinozaura może byś bardzo podobne. To różnice w podejmowaniu decyzji, pojawiające się w trakcie rozwoju, czynią różnicę między kurczakiem a tyranozaurem.

Hans Larsson, paleontolog z Uniwersytetu McGill w Kanada, przeprowadził niedawno eksperyment dotyczący ewolucji od długich ogonów dinozaurów do krótkich u ptaków. Analizując dwudniowy embrion kurczaka dokonał niespodziewanego odkrycia. Zamiast spodziewanych 4 lub 8 kręgów, znalazł ich 16, czyli tak jak w gadzich ogonach. Gdy zarodek się rozwija, ogon staje się coraz krótszy, aż do pięciu kręgów w chwili wyklucia.

Larsson uważa teraz, że w ciągu stu lat genetycy mogą stworzyć zwierzęta, które będą wyglądać identycznie jak mezozoiczne dinozaury.

Dlaczego nie moglibyśmy wziąć całej genetyki, pomieszać troszkę i stworzyć tyranozaura lub coś podobnego? Sądzę, że taki scenariusz jest całkiem możliwi i to być może szybciej niż myślimy.

- uważa Hans Larsson.

Już nic nas nie powstrzyma od przywrócenia dinozaurów do życia. Jeśli ktoś w to nie wierzy, to znaczy, że nie zna się na ewolucji.

- stwierdza Jack Horner.

Czytaj artykuł źródłowy

 

 

 

 

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki