Straszny dinozaur o śmiesznych rękach

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Dzięki zębom ostrym jak noże i potężnym pazurom Majungasaurus crenatissimus był jednym z największych i najbardziej przerażających na świecie drapieżników, ale nowe badania pokazują, że również posiadał najmniejsze i najbardziej osobliwe ręce w królestwie zwierząt.
Majungasaurus crenatissimus

Ten olbrzymi dinozaur miał tak nieproporcjonalne ramiona, że nie mógł nic uchwycić a nawet potrafił pokiereszować własną twarz, jak wynika z nowych badań opublikowanych w Journal of Vertebrate Paleontology.

Tyrannosaurus rex i inne dobrze znane drapieżne dinozaury również miały zmniejszone kończyny przednie. Choć Mażungazaur, który żył 66 milionów lat temu na Madagaskarze, nie był spokrewniony z T. rexem, niektóre elementy stylu życia mogły spowodować rozwinięcie pewnych podobieństw.

Ewolucja krótkich ramion u drapieżnych dinozaurów pozostaje tajemnicą, ale skamieniałości takie jak ta są ważną wskazówką w zrozumieniu procesu. Tylko w ten sposób możemy mieć nadzieję na wyjaśnienie sekwencji ewolucji i jego przyczyny.

- powiedział współautor publikacji Matthew Carrano z Instytutu Smithsoniana.

Carrano i Sara Burch z Uniwersytetu Stony Brook przeanalizowali ramię i skamieniałości związane z nowym gatunkiem dinozaura z późnej kredy. Doszli do wniosku, że proporcje ręki są niepodobne do niczego, co można zaobserwować u innych teropodów. Kości przedramienia to tylko jedna czwarta długości górnej kości ramienia, ale mogły być grube i muskularne. Kości nadgarstka nie są jednak nawet skostniałe i placom prawdopodobnie brakowało pazurów.

Kości ręki są tak małe, że palce mogły nawet nie być oddzielone od siebie, co oznacza, że mogły przypominać wiosła.

- uważa Sara Burch.

Naukowcy nie mają pojęcia, jaką funkcję miały te ramiona. Kończyny przednie mogły po prostu utknąć w przejściowym momencie ich ewolucji. Może Mażungazaury przekształciły się w ogromne zwierzęta bez rąk (jak strusie), ale z bardzo silnymi nogami.

Jest możliwe, że z tak dużymi, uzębionymi głowami te duże drapieżniki nie potrzebowały kończyn przednich do zdobywania pokarmu, więc kończyny przednie stały się bezużyteczne i uległy zmniejszeniu.

- wyjaśnia Sara Burch.

W czasie swojego istnienia Mażungazaur miał około 6,5 metra długości oraz muskularne szyje, nogi i ogony. Miał opinię największego drapieżnika na swym terytorium. Na podstawie skamieniałości noszących ślady zębów Mażungazaur żywił się ogromnymi zauropodami z długimi szyjami, nie stronił także od jedzenia członków własnego gatunku.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki