Prehistoryczna chata znaleziona w San Antonio

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Około 3500 lat temu, gdy w Europie kończyła się epoka brązu, a w Meksyku kwitła cywilizacja Olmeków, rdzenni mieszkańcy San Antonio żyli z uprawy ziemi za pomocą prymitywnych narzędzi sprzed tysięcy lat.
rzeka San Antonio w mieście o tej samej nazwie

Wreszcie jednak jest dowód na osady mieszkalne wzdłuż rzeki San Antonio pochodzące z ok. 1500 roku p.n.e. Natrafili na nie pracownicy Mission County Park przygotowując teren pod budowę.

To, co odkryli, to były szczątki prehistorycznej chaty, która choć spłonęła, pozostawiła wiele istotnych wskazówek. Są one analizowane przez stanowych archeologów oraz UTSA Center.

To podnosi znaczenie kulturowe tego parku. W tej chwili wszystko jest pod ziemią. Nic nie widać. Zasypaliśmy to z powrotem w obawie przed ciekawskimi.

- powiedziała koordynujące prace na terenie parku Betty Bueche.

Urzędnicy czekają na drugą turę datowania węglowego, aby ustalić, kiedy konstrukcja spłonęła. Wtedy ta informacja trafi do raportu przygotowywanego przez Steve'a Tomkę, dyrektora UTSA.

Nie wiadomo, do czego służyła ta konstrukcja. Na razie wiemy tylko tyle, że spłonęła. Konstrukcja była zbudowana z prostych słupów, czyli techniką, o której nie wiedzieliśmy, że mogła sięgać tak daleko wstecz.

- powiedziała Betty Bueche.

W tym regionie nie natrafiono dotąd na równie stare budowle. Dotychczas najstarsze pochodziły z okresu kolonialnego. W Luizjanie za to natrafiono na wykonane przez człowieka lepianki z epoki archaicznej.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki