Dlaczego Tolkien nie dostał nagrody Nobla w 1961 roku?

User Rating: / 5
KiepskiSuper 

J.R.R. Tolkien nie dostał literackiej nagrody Nobla w 1961 po opublikowaniu Władcy Pierścieni po tym, jak jego trylogia została opisana jako drugorzędna.
J.R.R. Tolkien

Nowo ujawnione przez szwedzkiego dziennikarza Andreasa Ekströma dokumenty sprzed 50 lat pokazują, że Tolkien był nominowany do nagrody przez swego kolegę C.S. Lewisa.

Jury nagrody Nobla uznało jednak, że: „efekt w żadnym stopniu nie przystaje do najwyższej jakości.” Nagrodę przyznano jugosłowiańskiemu pisarzowi Ivo Andriciowi za „epicką siłę, z jaką śledził motywy i przedstawiał ludzkie losy.”

Ekströem dotarł do listy około 50 pisarzy, proponowanych przez naukowców, ekspertów i poprzednich laureatów, wraz z komentarzami jury. Uwagi dotyczące ostatecznej decyzji nigdy nie są ujawniane.

W dokumentów wynika, że brytyjski pisarz Graham Greene - który nigdy nie zdobył nagrody Nobla – został przez jury sklasyfikowany na drugim miejscu, a tuż po nim duńska pisarka Karen Blixen – autorka Pożegnania z Afryką.

W notatkach członek jury Anders Osterling opisał Greene’a jako pełnoprawnego kandydata, którego należy docenić za jego ostatnie prace, jak również jego wkład całościowy.

Wśród innych pisarzy rozpatrywanych w 1961 roku pojawia się także nazwisko Johna Steinbecka, który nagrodę Nobla otrzymał rok później. Ze względu na wiek jury odrzuciło dwóch poetów – Roberta Frosta i Williama Forstera.

Andreas Ekström od pięciu lat zajmuje się badaniem dokumentów związanych z nagrodą Nobla.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki