Egipska Lady Gaga sprzed 3000 lat

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Szwajcarscy archeolodzy odkryli w egipskiej Dolinie Królów pochodzący sprzed prawie 3000 lat grób śpiewaczki, która mogła być "Lady Gagą" tamtych czasów.
świątynia Amona w Karnaku

Rzadkie znalezisko został dokonane przypadkowo przez zespół z Uniwersytetu Bazylejskiego w Szwajcarii na czele z Eleną Pauline-Grothe i Susannę Bickel w miejscowości Karnaku, w pobliżu Luksoru w Górnym Egipcie.

Kobieta, Nehmes Bastet, śpiewała najwyższemu bóstwu Amonowi Ra podczas XXII dynastii (945-712 p.n.e.), zgodnie z napisem na drewnianej tablicy w grobie. Była córką arcykapłana Amona.

Odkrycie pokazuje, że Dolina Królów była również wykorzystana do pochówku zwykłych ludzi i księży z czasów XXII dynastii

- powiedział Minister Antyczności Mohammed Ibrahim.

Do tej pory wszystkie znalezione w tym rejonie groby były związane ze starożytnymi rodzinami królewskimi.

Trumna była otwarta w poniedziałek i zgodnie ze słowami Susanny Bickel wewnątrz znajdowała się ładnie opakowana mumia kobiety. Górna krawędź grobu została odkryta pierwszego dnia egipskiej rewolucji 25 stycznia 2011 roku, jednak odkrycie utrzymywano cały czas w tajemnicy, a nad otworem grobu został umieszczona metalowa pokrywa.

W ubiegłym tygodniu rozpoczął się nowy sezon prac archeologicznych. Grób Nehmes Bastet był jednym z niewielu w Dolinie Królów, który nie został splądrowany podczas ostatnich zamieszek.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki