Niemcy w rocznicę konferencji w Wannsee

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Niemcy ponuro uczcili 70-tą rocznicę konferencji w Wannsee. Prezydent kraju stwierdził w piątek, że spotkanie, które nakreśliło plany Holokaustu wciąż wywołują "gniew i wstyd."
miejsce konferencji w Wannsee

W tej samej willi nad brzegiem berlińskiego jeziora Wannsee, gdzie miało miejsce oryginalne spotkanie, a teraz jest muzeum, prezydent Christian Wulff powiedział publiczności, że choć minęło wiele lat, nie można nigdy pozwolić Niemcom zapomnieć o swojej odpowiedzialności za ludobójstwo 6 milionów europejskich Żydów.

Dlatego tak ważnym jest zadaniem dla narodu zachować to w pamięci.

- powiedział prezydent Niemiec.

20 stycznia 1942 roku członkowie nazistowskiej partii wysokiego szczebla oraz kilku innych urzędników spotkało się w willi w celu organizacji na szeroką skalę planu eksterminacji Żydów. W tym czasie setki tysięcy Żydów zostało już zamordowanych, ale wielu historyków uważa, że konferencja była momentem, w którym Adolf Hitler odsłonił swoim najwyższym urzędnikom swój plan uprzemysłowienia zabijania. Zebrani w willi członkowie partii nazistowskiej oraz członkowie SS mieli nadzorować realizację planu.

To miejsce i nazwa Wannsee stały się symbolem biurokratycznie zorganizowanego decydowania, czyje życie ma wartość, a czyje nie, a także zorganizowanej przez państwo, planowanej, systematycznej i oficjalnej eksterminacji Żydów w Europie.

- powiedział Christian Wulff.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki