Sumeryjskie piwa były bezalkoholowe?

User Rating: / 1
KiepskiSuper 

Napoje z fermentowanych zbóż uwielbiane przez Sumerów, czyli tzw. sumeryjskie piwa, mogły być bezalkoholowe, jak sugeruje niedawna publikacja na temat starożytnych, sumeryjskich praktyk.
tabliczka z pismem klinowym

Podczas gdy starożytne pisma i pozostałości naczyń wskazują, że mieszkańcy Mezopotamii lubili sfermentowany sok zbóż, jednak sposób wykonywania napoju pozostaje tajemnicą.

W celu zbadania technologii warzenia piwa w Mezopotamii Peter Damerow, historyk i specjalista od pisma klinowego z Instytutu Maxa Plancka w Niemczech, przyjrzał się archeologicznym odkryciom związanym z produkcją i konsumpcją piwa, jak również 4000-letniem zapiskom pisma klinowego, które zawierały sumeryjskie dokumenty administracyjne i teksty literackie pełne mitów i przepisów.

Mimo, że był w stanie wyciągnąć informacje z różnych źródeł, Damerow doszedł do wniosku, że znaleziska z Mezopotamii dostarczają bardzo mało wskazówek na temat techniki sumeryjskiej produkcji i wyraził wątpliwość, czy ten popularny napój można uznać za piwo.

Biorąc pod uwagę nasze ograniczoną wiedzę o sumeryjskich procesach warzenia, nie możemy powiedzieć na pewno, czy ich produkt końcowy zawierał alkohol.

- napisał Damerow w swojej publikacji po raz pierwszy opublikowanej w listopadzie w Cuneiform Digital Library Journal.

Patrząc na klinowe teksty Damerow stwierdził, że zawierały informacje na temat dostaw do browaru pszenicy, jęczmienia i słodu, ale ani skrawka informacji o procesach produkcyjnych piwa. Choć pozornie to zaskakujące, brak przepisu piwo ma sens, gdyż dokumenty administracyjne prawdopodobnie były pisane dla odbiorców znających już szczegóły ważenia.

Informacje zebrane przez Damerowa z tekstów zostały przyćmione przez fakt, że metody używane do zapisywania informacji różniły się w zależności od miejsca i czasu. Co więcej, sumeryjscy urzędnicy nie opierali się w zapisach i obliczeniach na żadnym spójnym systemie numerycznym. Analiza folkloru z tamtych czasów nie okazała się pomocna. Nawet "Hymn Ninkasi" mitologiczny wiersz, który gloryfikował warzenie piwa, nie opisuje jednoznacznie procesu warzenia piwa, jak stwierdził Damerow.

Niemiec także przyjrzał się badaniom z 2006 roku, gdzie próbowano dokonać rekonstrukcji starożytnego procesu warzenia piwa. W badaniu archeolodzy łączyli własne spostrzeżenia i wiedzę ze znaleziskami archeologicznymi w Tall Bazi – XIII-wiecznej osady w północnej Syrii, w oparciu o miejscowe składniki i urządzenia do warzenia piwa. Naukowcy byli w stanie wyprodukować napar z jęczmienia i pszenicy płaskurki. Damerow podkreślił jednak, że eksperyment pokazuje tylko, jak współcześnie można wyprodukować piwo w tych samych warunkach, które były powszechne w Tall Bazi, ale to w żaden sposób nie musi być reprezentatywne dla innych obszarów w Mezopotamii.

Takie interdyscyplinarne prace badawcze mogą również prowadzić do lepszej interpretacji Hymnu Ninkasi niż obecnie akceptowane wśród specjalistów zajmujących się literaturą pisma klinowego.

- Damerow podsumował w swoim najnowszym artykule.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki