W Szczecinie powstanie podziemne muzeum

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

We wtorek w Szczecinie podpisano umowę na budowę Centrum Dialogu Przełomy - muzeum obrazującego powojenną historię Szczecina. Nowoczesny pawilon wystawowy ma być wybudowany do początku 2014 roku. Zlokalizowany będzie na Placu Solidarności, a ściślej mówiąc poniżej placu.
Plac Solidarności w Szczecinie
Umowę podpisał dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie, Lech Karwowski i przedstawiciel wykonawcy z firmy Skanska SA, Leszek Kaszuba. Budowa obiektu ma rozpocząć się za kilka dni. Dwukondygnacyjny budynek będzie miał ponad 2 tysiące metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, z czego blisko połowa to powierzchnia ekspozycyjna. Projekt budynku został wykonany przez zespół katowickich architektów pod kierunkiem Roberta Koniecznego.

W Centrum Dialogu Przełomy znajdzie się m.in. część muzealna, obrazująca historię miasta po II wojnie światowej. Powstanie na szczecińskim Placu Solidarności, na którym podczas protestów robotniczych w grudniu 1970 r. zginęło kilkanaście osób. Według projektu większość pomieszczeń gmachu znajdzie się pod ziemią. Tam też ma znaleźć się nowoczesna multimedialna ekspozycja.

Centrum ma składać się z pięciu części:

  1. Geneza - Obcy wśród swoich
  2. Grudzień 70/Styczeń 71 - Niepokorne miasto
  3. Sierpień 80/Grudzień 81 - Droga do wolności
  4. Sierpień 88/Czerwiec 89 - Koniec i początek
  5. Wystawy czasowe

Ideą, która przyświeca Centrum Dialogu Przełomy jest budowa regionalnej tożsamości mieszkańców Pomorza Zachodniego. W muzeum prezentowana będzie najnowsza, powojenna historia miasta. Szczególnie akcentowane będą momenty historycznie i społecznie przełomowe. Muzeum ma pokazać, że Szczecin był ważnym ośrodkiem w walce z totalitarnym systemem.

Czytaj artykuł źródłowy


 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki