Trójka Polaków odznaczona przez rosyjskie ministerstwo obrony

User Rating: / 3
KiepskiSuper 

Trójka pasjonatów historii z Niechorza i Szczecina została odznaczona przez rosyjskie ministerstwo obrony za przygotowanie szczegółowej listy radzieckich żołnierzy poległych w 1945 roku na Pomorzu Zachodnim.

Jesteśmy totalnie zaskoczeni. Strona rosyjska zaprosiła nas na trzydniowe obchody Wachty Pamięci, na które oprócz przedstawicieli władz, przyjeżdżają weterani II wojny światowej.

- mówi Andrzej Ossowski, jeden z wyróżnionych odznaką honorową za zasługi dla Federacji Rosyjskiej.

Uroczystość odbyła się w niedzielę w miejscowości Orle, 350 km od Moskwy. Odznaczenia wręczył im Andriej Taranow, wiceprezes Zarządu Ministerstwa Obrony Rosji ds. Utrwalenia Pamięci Poległych Obrońców Ojczyzny.

Nie przypuszczaliśmy, że to, co zrobiliśmy, zostanie uhonorowane.

Ossowski wraz z Piotrem Brzezińskim (obaj ze Szczecina) i Piotrem Skoczeniem (z Niechorza) są autorami strony internetowej Pomorze1945.com, która dokumentuje walki, jakie toczyły się w 1945 roku na Pomorzu Zachodnim. Jej najcenniejszą częścią jest wciąż budowana baza żołnierzy poległych i zaginionych. Wszystkich stron. Można więc odszukać informacje o losach Polaków, Niemców i właśnie żołnierzy radzieckich. Na razie udało się ustalić losy 10 tysięcy tych ostatnich.

Dokumentację rosyjską porównujemy z wykazami i informacjami będącymi w Polsce. Ostatecznie otrzymujemy dane zawierające imię, nazwisko, stopień, ostatnią jednostkę, w której służył żołnierz, skąd pochodził, gdzie zginął, gdzie został pochowany i gdzie spoczywa obecnie.

- mówi Piotr Brzeziński.

To ostatnie dla rodzin radzieckich żołnierzy jest najcenniejsze. Moskiewska dokumentacja zawiera tylko informację o miejscu śmierci, czyli np. jakiejś wsi na Pomorzu. Tyle, że kilka lat po wojnie takie mogiły były likwidowane, a szczątki przenoszone na większe, wojskowe cmentarze. Twórcy Pomorze1945.com jeszcze przed powstaniem strony internetowej, na prośbę Ambasady Rosyjskiej, ustalali miejsce pochówku. Teraz mogą zrobić to same zainteresowane rodziny. Baza jest tak skonstruowana, że w przypadku żołnierzy radzieckich, ich dane można wpisać za pomocą cyrylicy.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki