Wiadomości

Nowe spojrzenie na pierwszych ludzi w Ameryce

Nie jest żadną tajemnicą, że ludzie uprawiali seks od tysiącleci,ale niedawno odkryte przykłady sztuki jaskiniowej sugerują, iż w Ameryce robili to znacznie wcześniej niż uważa wielu archeologów uważa. Nowa wystawa artefaktów z Brazylii sprzed 30 tysięcy lat rzuca nowe światło na popularną teorię, iż ludzie do Ameryki przybyli z Azji około 12 tysięcy lat temu.
malowidła ze Serra da Capivara / fot. rawstory.com

Read more...

 

Dinozaury były znacznie chudsze

Dinozaury zazwyczaj były silne, ale nie tak pulchne, jak wcześniej sądzono. Nowy artykuł opisuje nową technikę stosowaną do pomiaru masy i wielkości dinozaurów i innych zwierząt prehistorycznych. To może na zawsze zmienić muzealne wystawy, ilustracje książek i inne reprodukcje wymarłych zwierząt. Artykuł znalazł się w najnowszym numerze Biology Letters.
Brachiozaur

Read more...

 

Jak rozpoznać postacie na słynnych obrazach?

Każdy, kto podziwiał wielowiekowe rzeźby i portrety wystawiane w muzeach i galeriach na całym świecie, w pewnym momencie musiał zdać jedno pytanie: Kto to jest?
Lorenzo de Medici na fresku z Kaplicy Sykstyńskiej

Read more...

 

Architekci apelują o ochronę irackich zabytków

Iraccy architekci i historycy oficjalnie potępili zaniedbanie zabytków w kraju, z których wiele popadło w ruinę, i wezwali do poświęcenia większej uwagi nad nimi.
jeden z zabytków Bagdadu

Read more...

 

Dwa wampirze szkielety znaleziono w Bułgarii

User Rating: / 3
KiepskiSuper 

Archeolodzy odkryli w Bułgarii dwa średniowieczne szkielety z piersiami przebitymi żelaznymi prętami, prawdopodobnie, aby zatrzymać je przed przemianą w wampiry. Odkrycie ilustruje pogańskie praktyki powszechne w niektórych wsiach jeszcze sto lat temu, mówią historycy.
miejsce wykopania szkieletów w Bułgarii

Read more...

 

O staroegipskich miarach objętości

User Rating: / 5
KiepskiSuper 

Archeolodzy we wschodniej części Morza Śródziemnego wykopali sferyczne dzbany używane przez starożytnych do przechowywania i handlu olejem, winem i innymi, cennymi towarami. Ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do systemu metrycznego, który określa jednostki objętości na podstawie sześcianu, współcześni archeolodzy sądzili, że kupcy mogli tylko w przybliżeniu określić pojemność tych sferycznych dzbanów.
dzban z Tel Megiddo

Read more...

 
More Articles...
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki