Watykańska gazeta uważa, że nazistowska eugenika wciaż istnieje

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Zwolennicy eutanazji i aborcji przewlekle chorych płodów używają tych samych argumentów, które były używane przez nazistów do promowania swojego eugenicznego programu masowej zagłady, według półoficjalnej gazety watykańskiej.
poster z 1938 roku promujący eutanazję

Artykuł pojawia się na pierwszej stronie sobotniego wydania L'Osservatore Romano i został podpisany przez Lucettę Scaraffię, włoską historyk, która często publikuje w Watykanie.

W artykule Scaraffia wychodzi od w włoskiego tłumaczenia książki z 1920 roku dwóch niemieckich uczonych Karla Bindinga i Alfreda Hoche, która stawiała ideologiczne podstawy nazistowskiego programu eksterminacji osób niepełnosprawnych i nieuleczalnie chorych.

Książka pt Die Freigabe der Vernichtung Lebensunwerten Lebens (Pozwolenie na eksterminację istot niegodnych życia) zakładała, że żywoty przewlekle chore i upośledzone psychicznie lub fizycznie są „niegodne bycia żywymi” i powinny otrzymać „charytatywną śmierć”.

Scaraffia twierdzi, że ta mentalność wciąż jest widoczna w "publikacjach wielu współczesnych bioetyków oraz wielu polityków, którzy popierają propozycje legislacyjne nawiązujące do eutanazji”.

Według autorki artykułu wspomniana książka jest niezwykle istotna dla współczesnych debat i powinna "mocno zawstydzić tych, którzy wspierają eutanazję w przekonaniu, że nie ma ona nic wspólnego z nazizmem". Kończy ona swój artykuł stwierdzeniem, że „nazistowska eugenika jest wciąż żywa i nie została zniszczona wraz z nazistowską przeszłością”.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki