Dwa przykłady trepanacji czaszki w średniowieczu

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Dwie czaszki z perforacją zostały ekshumowane na terenie Gormaz w hiszpańskiej Sorii przez naukowców z uniwersytetów w Oviedo i Leon. Zostały one datowane na XIII i XIV wiek - okres, w którym trepanacje nie było powszechnie praktykowane. Jedna z osób żyła jeszcze przez dłuższy czas po tym, jak w jej czaszce wykonano otwór.
znaleziona w Sorii czaszka kobiety

Najwcześniejsze przykłady trepanacji znaleziono na początku okresu neolitu około 10 tysięcy lat temu. Istnieją nawet autorzy, którzy sugerują, że takie praktyki jatrogenne (wykonywane przez lekarzy) rozpoczęto pod koniec paleolitu i mezolitu około 12 tysięcy lat temu. Niemniej jednak, istnieje niewiele dowodów z czasów późniejszych, jak choćby ze średniowiecza. Dlatego hiszpańskie znalezisko jest odkryciem zaskakującym. Natrafiono na nie w okolicach pustelni San Miguel.

Począwszy od epoki brązu przypadki trepanacji są powszechne w całej Europie, głównie w basenie Morza Śródziemnego. Na Półwyspie Iberyjskim istnieje wiele przypadków, które zostały datowane do 4000 lat temu. Jednak nasza literatura naukowa ma wielkie braki w przykładach trepanacji w średniowieczu.

- powiedziała Belén López Martínez z Uniwersytetu w Oviedo, współautorka badania.

Jeden z najważniejszych przypadków pochodzi z Hiszpanii. Król Kastylii Henryk I (1204-1217) przeszedł trepanacje, gdy jeszcze żył prawdopodobnie w próbie zatrzymania krwotoku spowodowanego przypadkowym uderzeniem w głowę. Mimo to nie udało się go uratować.

Dwie czaszki znalezione na cmentarzu w Sorii należą do mężczyzny pomiędzy 50 a 55 lat i kobiety w wieku między 45 a 50 lat, co jest niezwykle rzadkie w całej historii. W Hiszpanii tylko 10% znalezionych czaszek należało do kobiet.

Technika trepanacje różni się w każdej z czaszek. Czaszka mężczyzny została wyżłobiona ostrymi przedmiotami i nie wiadomo, czy miała miejsce przed czy po jego śmierci.

Jeśli procedura odbyła się za jego życia, brak jest oznak regeneracji i ten człowiek nie przeżył zabiegu.

- powiedziała López Martínez.

U kobiety zabiegu dokonano jeszcze za życia. Zdaniem naukowców, przeżyła relatywnie długi okres czasu.

Naukowcy różnią się w ocenia przyczyn przeprowadzenia trepanacji.

Taka praktyka mogła być wykonana z wielu powodów, na przykład magiczno-religijnycyh, aby uwolnić ludzi od demonów, inicjacyjnych dających przepustkę do dorosłości lub statusu wojownika, z powodów medycznych w leczeniu guzów, drgawek, epilepsji, migren czy utrat świadomości, a także w leczeniu uszkodzeń czaszki.

- podsumowała hiszpańska badaczka.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki