MKOl nie uczci 40. rocznicy zamachu w Monachium

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Międzynarodowy Komitet Olimpijski odrzucił wczoraj propozycje rządu Izraela i dwóch amerykańskich przedstawicieli, aby uczcić minutą ciszy podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich 11 izraelskich sportowców i trenerów, którzy zostali zabici przez terrorystów palestyńskich w 1972 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium.
Stadion Olimpijski w Monachium

Pomimo oficjalnego wniosku ze strony Izraela w 40-tą rocznicę wydarzeń z Bawarii prezydent Jacques Rogge podczas oficjalnego przemówienia odniesie się do tamtych wydarzeń jedynie następującymi słowami:

To, co wydarzyło się w Monachium w 1972 roku wzmocnił determinację ruchu olimpijskiego do większej niż kiedykolwiek wcześniej pracy na rzecz budowania pokojowego i lepszego świata poprzez edukację młodzieży przez sport uprawiany bez jakiejkolwiek dyskryminacji i w duchu olimpijskim.

Wydaje się, że sprawa wydarzeń z Monachium to nie jest wyłącznie izraelski problem. Wśród miejsc urodzin jedenastu sportowców izraelskich zabitych przez palestyńskich terrorystów powiązanych z Al-Fatahem jest Polska (zapaśnik Jakow Springer uczestniczył w powstaniu w getcie warszawskim), Libia, Łotwa, Rumunia, Białoruś, i Stany Zjednoczone. Zginął też niemiecki policjant i pięciu terrorystów palestyńskich. Z obawy o własne życie amerykańscy sportowcy pochodzenia żydowskiego wrócili do kraju. Markowi Spitzowi nie wolno było cieszyć się z okazji wywalczenia rekordowej ilości siedmiu złotych medali zdobył.

Nie przekonują nas argumenty członków MKOl, że minuta ciszy byłby upolitycznieniem igrzysk olimpijskich, ale doprowadziłaby do wycofania się krajów, które są w konflikcie z Izraelem. 11 sportowców, trenerów i sędziów z Monachium reprezentowali dumnie swój kraj, gdy zostali zastrzeleni. Minuta ciszy byłaby uznaniem ich poświęcenia i znakiem jedności przeciwko terroryzmowi, a nie legitymizacją jakiegokolwiek stanowiska politycznego.

- napisali w liście otwartym amerykańscy przedstawiciele, Eliot L. Engel i Nita M. Lowey, którzy podpisali się pod wnioskiem do MKOl.

Rodziny ofiar zapowiedziały, że rozpocznie kampanię na rzecz przekonania MKOlu.

Czytaj artykuły źródłowe tutaj i tutaj

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki