Fontanna di Trevi ma już 250 lat

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Prawdopodobnie najbardziej znana i często nazywana najpiękniejszą fontanną na świecie, czyli rzymska Fontana di Trevi świętuje swoje 250. urodziny. Zbudowana pod patronatem trzech papieży - Klemensa XII, Benedykta XIV i Klemensa XIII - została oficjalnie odsłonięta 22 maja 1762 roku po 30 burzliwych latach prac.
fontanna di Trevi

Mimo, że została ukończona w XVIII wieku, historia fontanny ma swoje korzenie w starożytności. Zaczyna się w 19 roku p.n.e., kiedy to rzymski generał Marek Wipsaniusz Agrypa zbudował Aqua Virgo, 20-kilometrowy podziemny akwedukt, aby napełnić pierwsze rzymskie łaźnie publiczne.

Wysoka na 26 metrów i szeroka na 20 metrów fontanna u zbiegu trzech dróg była końcowym punktem Aqua Virgo. Zasilała ją zimna i czysta woda z Gór Albańskich na wschód od Rzymu. Nazwa pochodzi o faktu, że młoda dziewczyna wskazała inżynierom Agrypy ukryte źródło.

Ta historia przedstawiona jest na dwóch rzeźbach nad fontanną. Ta po prawej przedstawia młodą dziewczynę, wskazującą źródło Agrypie i jego inżynierom, ta po lewej stronie ukazuje architektów klęczących przed Agrypą z planami wodociągu.

Później rzymska Piazza di Trevi mieściła kolejną fontannę, prosty basen zaprojektowany w 1453 roku przez architekta Leona Battistę Albertiego dla papieża Mikołaja V. W połowie XVII wieku Gian Lorenzo Bernini zniszczył tę fontannę w oczekiwaniu na przebudowę placu i fontanny w ogromny pomnik. Jednak prace zostały wstrzymane na prawie sto lat.

Wreszcie papież Klemens XII uruchomił w 1732 roku konkurs na budowę fontanny. Zwycięzcą okazał się Nicola Salvi. Budowa zajęła 30 lat przy zaangażowaniu dwóch architektów (Salvi zmarł nim fontanna została ukończona), dziesięciu rzeźbiarzy i kilkudziesięciu asystentów.

Fontanna jest zdominowana przez gigantyczną postać boga morza Neptuna na rydwanie w kształcie muszli, ciągniętym przez dwa morskie konie i dwóch trytonów, co ilustruje dwa nastroje morza – spokojny i dziki.

Dzięki filmowi Trzy monety w fontannie z 1954 roku z Cliftonem Webbem i Dorothy McGuire fontanna stała się jednym z najpopularniejszych zabytków Rzymu. Dodatkowej sławy przysporzyła jej Anita Ekberg, która wykąpała się w fontannie wraz z Marcello Mastroiannim w filmie La Dolce Vita Federico Felliniego z 1960 roku. Po śmierci tego słynnego reżysera w 1996 roku di Trevi została wyciszona i udrapowana w czarnym kolorze.

Każdego dnia tysiące turystów rzucić przez ramię monety do fontanny. Według legendy to jest gwarancja szybkiego powrotu do Rzymu. Aby życzenie się spełniło, trzeba stanąć tyłem do fontanny i rzucać monetę prawą ręką przez lewe ramię.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki