Łódź podwodna na dnie Bałtyku

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Radziecka łódź podwodna z czasów II Wojny Światowej została odnaleziona na dnie Zatoki Fińskiej przez estoński statek hydrograficzny.
materiały archiwalne

Obiekt został zaznaczony na mapach morskich jako przeszkoda niezidentyfikowana. Ekspedycja odkryła, że w rzeczywistości jest to łódź podwodna.

- poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Transportu Wodnego Estonii.

Naukowcy wykonali świetne zdjęcia łodzi, które pomogły ją zidentyfikować, jako okręt podwodny serii M, zwany też czasami Malutka, jak poinformował archeolog Vello Mäss. Okręt leży 65 metrów pod powierzchnią morza w doskonale zachowanym stanie.

Wygląda na to, że nie został uszkodzony przez żaden wybuch. Konstrukcja jest w świetnym stanie. Mamy nadzieję, że nurkowie wkrótce zbadają okręt.

To nie pierwsze tego typu odkrycie dokonane w Morzu Bałtyckim w ostatnich latach. W sierpniu 2011 roku archeolodzy natknęli się na inny radziecki okręt podwodny. Zdaniem specjalistów może to być wrak okrętu klasy SC (Szczuka), który zatonął podczas manewrów w 1958 roku.

Natomiast w lipcu 2011 roku zespół szwedzkich badaczy wykrył rzekome szczątki UFO w Morzu Bałtyckim. Według ich opisu przypominały Sokoła Millennium (statek kosmiczny Hana Solo z Gwiezdnych Wojen).

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki