Dwa wampirze szkielety znaleziono w Bułgarii

User Rating: / 3
KiepskiSuper 

Archeolodzy odkryli w Bułgarii dwa średniowieczne szkielety z piersiami przebitymi żelaznymi prętami, prawdopodobnie, aby zatrzymać je przed przemianą w wampiry. Odkrycie ilustruje pogańskie praktyki powszechne w niektórych wsiach jeszcze sto lat temu, mówią historycy.
miejsce wykopania szkieletów w Bułgarii

Podobne stanowiska archeologiczne zostały również odkryte w innych krajach bałkańskich. W samej Bułgarii odnaleziono już około 100 miejsce, gdzie pochowane są wampirze szkielety.

Poszukiwacze natknęli się na dwa najstarsze okazy, pochodzące ze średniowiecza, w Sozopolu nad Morzem Czarnym.

Te szkielety przebite prętami ilustrują praktyki, które były powszechne w niektórych bułgarskich wioskach aż do pierwszej dekady XX wieku. Ludzie wierzyli, że pręt zatrzyma zmarłych w grobach i zapobiegnie przemianie o północy w istoty terroryzujące żywych.

- wyjaśnia Bożydar Dimitrow, szef Muzeum Narodowej Historii w Sofii.

Archeolog Petar Bałabanow, który w 2004 roku odkrył sześć przybitych szkieletów niedaleko miasta Debelt we wschodniej części kraju, powiedział, że pogański obrzęd był również praktykowany w sąsiedniej Serbii i innych krajach bałkańskich.

Legendy Wampirów stanowią ważną część regionalnego folkloru. Najbardziej znana jest historia o rumuńskim hrabim Vladzie Palowniku, zwanym Drakulą, który pił krew swoich wrogów. Ten mit zainspirował Brama Stokera do napisania powieści, które elektryzuje wyobraźnię ludzi na całym świecie po dziś dzień.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki