Dinozaury były znacznie chudsze

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Dinozaury zazwyczaj były silne, ale nie tak pulchne, jak wcześniej sądzono. Nowy artykuł opisuje nową technikę stosowaną do pomiaru masy i wielkości dinozaurów i innych zwierząt prehistorycznych. To może na zawsze zmienić muzealne wystawy, ilustracje książek i inne reprodukcje wymarłych zwierząt. Artykuł znalazł się w najnowszym numerze Biology Letters.
Brachiozaur

Jest to ogromna pomoc dla każdego rodzaju rekonstrukcji. Mamy teraz liczby, które wskazują ile dodać ciała do kości, aby stworzyć zwierzęta o właściwych proporcjach. Ta technika pozwala także obliczyć wartości potrzebne do bardziej wyrafinowanych rekonstrukcji narządu ruchu.

- powiedział główny autor publikacji, William Sellers z Wydziału Nauk Przyrodniczych na Uniwersytecie w Manchesterze.

On i jego zespół wykorzystał lasery do pomiaru minimalnej ilości skóry niezbędnej do owinięcia szkieletów dużych, współczesnych zwierząt, jak renifery, niedźwiedzie polarne, żyrafy i słonie. Na tej podstawie naukowcy zauważyli, że zwierzęta miały niemal dokładnie 21 procent więcej masy ciała niż minimalna wartość skóry i kości.

Formuła została następnie zastosowana do szkieletu gigantycznego brachiozaura umieszczonego w berlińskim Muzeum Historii Naturalnej. Poprzednie szacunki wagi tego dinozaura sięgały 80 ton. Ostatnie badanie zmniejsza jednak tę wartość do 23 ton. To też dużo, ale znacznie mniej.

23 tony wagi to dość niewiele, ale sądzę, że odzwierciedla to fakt, że wszystkie ciężary dinozaurów są ostatnio coraz niższa.

- powiedział Sellers, wyjaśniając, że szacunkowa waga do tego dinozaura, podobnie jak innych gatunków, ma tendencję spadkową od początku lat 60-tych XX wieku.

Wysokiej klasy skanery, szybkie komputery i inne współczesne narzędzia były niedostępne, gdy szacowano wagę dinozaurów.

Bardzo częstą metodą jest wykonanie rzeźbiarskiej rekonstrukcji zwierzęcia i zanurzenie go w wodzie jak to czynił Archimedes. To daje objętość, którą trzeba potem pomnożyć przez gęstość, aby otrzymać ciężar. Jednak taka rekonstrukcja jest bardzo czasochłonna i prawdopodobnie nie dość dokładna, stąd musieliśmy poszukać innej metody.

Oprócz zwiększonej dokładności nowa metoda jest minimalnie inwazyjna i stosunkowo szybka. Głównym ograniczeniem na razie, jest to, że próbka powinna składać się z kompletnego szkieletu.

To na pewno doskonała metoda w przypadku ssaków, ale chciałbym zobaczyć testy, czy w przypadku archozaurów (krokodyle i dinozaury) mamy taką samą regresję.

- powiedział Heinrich Mallison z Muzeum Historii Naturalnej.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki