Tajemnica Titanica ujawniona po prawie 100 latach

User Rating: / 1
KiepskiSuper 

Błąd sterowania, a następnie świadoma decyzja o kontynuowaniu żeglugi były zdaniem prawnuczki Drugiego Oficera na liniowcu przyczyną zatonięcia Titanica w zimnych wodach północnego Atlantyku.
Titanic

Louise Patten, brytyjska pisarka i wnuczka Charlesa Lightollera – najwyższego rangą oficera, który przeżył katastrofę – stwierdza w swojej nowej książce „Dobry jak złoto”, że prawda dotycząca zatonięcia liniowca została ukryta celowo. Pełną historię tej dramatycznej, kwietniowej nocy z 1912 roku Lightoller opowiedział tylko swojej żonie Sylvii. Sekret pozostał w rodzinie przez prawie sto lat.

 

Według Louise Patten przyczyną wszystkiego był błąd w interpretacji rozkazów dotyczących sterowania. W czasach Titanica rozkazy były w okresie przejściowym z żaglowych na silnikowe. Równocześnie funkcjonowały dwa różne typy komend nawigacyjnych: rumplowe i sterowe. Były one sprzeczne wobec siebie. Komenda mocno na sterburtę według jednego typu rozkazów oznaczała skręcenie kołem sterowym na prawo, a według drugiego na lewo.

Gdy Pierwszy Oficer William Murdoch dostrzegł górę lodową, rozkaz mocno na sterburtę został źle zinterpretowany przez Kwatermistrza Roberta Hitchinsa, który był szkolony według starych komend, i skierował statek prosto na górę.

Czytaj artykuł źródłowy

historia, news, portal historyczny

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki