Ze świata

Nowe spojrzenie na pierwszych ludzi w Ameryce

Nie jest żadną tajemnicą, że ludzie uprawiali seks od tysiącleci,ale niedawno odkryte przykłady sztuki jaskiniowej sugerują, iż w Ameryce robili to znacznie wcześniej niż uważa wielu archeologów uważa. Nowa wystawa artefaktów z Brazylii sprzed 30 tysięcy lat rzuca nowe światło na popularną teorię, iż ludzie do Ameryki przybyli z Azji około 12 tysięcy lat temu.
malowidła ze Serra da Capivara / fot. rawstory.com

Read more...

 

Architekci apelują o ochronę irackich zabytków

Iraccy architekci i historycy oficjalnie potępili zaniedbanie zabytków w kraju, z których wiele popadło w ruinę, i wezwali do poświęcenia większej uwagi nad nimi.
jeden z zabytków Bagdadu

Read more...

 

O staroegipskich miarach objętości

User Rating: / 5
KiepskiSuper 

Archeolodzy we wschodniej części Morza Śródziemnego wykopali sferyczne dzbany używane przez starożytnych do przechowywania i handlu olejem, winem i innymi, cennymi towarami. Ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do systemu metrycznego, który określa jednostki objętości na podstawie sześcianu, współcześni archeolodzy sądzili, że kupcy mogli tylko w przybliżeniu określić pojemność tych sferycznych dzbanów.
dzban z Tel Megiddo

Read more...

 

Zatrzymano podejrzaną o zamach w tokijskim metrze

Policja aresztowała w niedzielę jedną z dwóch niezłamanych jeszcze podejrzanych o powiązania z atakiem na tokijskie metro w 1995 roku dokonanym przez apokaliptyczną sektę.
list gończy za trójką członków sekty Najwyższa Prawda

Read more...

 

Grający Doodle najlepszy ze wszystkich?

Wydaje się, że produktywność na całym świecie spadła po tym, jak Google zmienił dziś stronę startową swojej wyszukiwarki na prawdziwego złodzieja czasu. Dzisiejszy Doodle to prawdziwy syntezator, na którym można grać za pomocą myszki lub klawiszy. A wszystko to z okazji 78. rocznicy urodzin twórcy tego instrumentu – Roberta Mooga.
grający Google Doodle

Read more...

 

Znaleziono wrak statku z czasów rewolucji w Teksasie

Naukowcy oceaniczni eksplorujący głębiny Zatoki Meksykańskiej odkryli drewniany wrak statku wraz z kotwicą, instrumentami nawigacyjnymi, szklanymi butelkami, armatami i skrzyniami z muszkietami.
dziób odnalezionego wraku

Wrak spoczywa na dnie około 1200 metrów pod wodą około 200 mil północnego wybrzeża zatoko. Uważa się, że drewniany kadłub statku został zatopiony około 200 lat temu, jak wynika z oświadczenia wydanego przez US National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).

Read more...

 

Żółwie, które żywiły się krokodylami

User Rating: / 2
KiepskiSuper 

Szczątki ogromnego żółwia wielkości samochodu Smart zostały odkopane w kolumbijskiej kopalni węgla kamiennego. Sama skorupa Carbonemys cofrinii sprzed 60 milionów lat jest wystarczająco duża, aby stanowić mały basen, natomiast czaszka ma wielkość mniej więcej piłki do futbolu amerykańskiego.
Carbonemys cofrinii

Read more...

 
More Articles...
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki